Nigeria: Protest mieszkańców doprowadził do wstrzymania wydobycia ropy przez Chevron

opublikowano: 07-05-2007, 12:29

Uzbrojeni w maczety i kije mieszkańcy Delty Nigru przeprowadzili w poniedziałek protest przeciwko kompaniom naftowym działającym w  tym regionie Nigerii. Akcja doprowadziła do wstrzymania wydobycia przez amerykańską korporację Chevron - poinformowały nigeryjskie służby bezpieczeństwa.

Protest odbył się u bram przepompowni Ebite, w zachodniej części regionu. Stacja jest głównym punktem zasilającym w surowiec terminal naftowy w Escravos, przez który dziennie przepływa 160 tysięcy baryłek ropy.

Bezpośrednią przyczyną demonstracji były opóźnienia w wypłacie odszkodowań za wycieki ropy.

"Doszło do protestu miejscowych. Mają kije i maczety, ale na miejscu jest wielu funkcjonariuszy rządowych służb bezpieczeństwa, które rozmieszczono tam w ciągu weekendu. Kompania nie straciła kontroli nad placówką" - podało jedno z cytowanych przez Reutera źródeł.

Inne źródło tłumaczyło, że wydobycie wstrzymano w ramach zachowania środków ostrożności. Rozpoczęły się także rozmowy mające na celu rozwiązanie sporu.

Wycieki ropy są powodem nieustających napięć między kompaniami wydobywczymi a mieszkańcami Delty Nigru. Właśnie tam znajduje się większość złóż surowców tego bogatego w ropę i gaz afrykańskiego kraju.

Firmy wydobywcze twierdzą, że wycieki powodują szabrownicy, regularnie kradnący surowiec z ropociągów. Natomiast miejscowi oskarżają kompanie o zanieczyszczanie środowiska i domagają się poważnych odszkodowań.

Niepokoje i ataki na placówki naftowe w Delcie Nigru doprowadziły już do ograniczenia o 1/4 wydobycia ropy w Nigerii. To m.in. przyczyniło się do wzrostu cen paliw w świecie. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nigeria: Protest mieszkańców doprowadził do wstrzymania wydobycia ropy przez Chevron