Norwegia planuje pomoc dla Ukrainy w wysokości 7 mld USD

opublikowano: 06-02-2023, 14:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Premier Norwegii zaproponował w poniedziałek, aby jego kraj, główny eksporter ropy naftowej, przekazał Ukrainie około 75 miliardów koron (7,3 mld USD) w ciągu pięciu lat – podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Skandynawski kraj odnotował wzrost dochodów rządowych do rekordowych poziomów po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy cena gazu sprzedawanego do Europy gwałtownie wzrosła w zeszłym roku.

Premier Jonas Gahr Stoere, w obliczu krytyki ze strony niektórych krajów i części opozycji w kraju za pośrednie czerpanie korzyści z wojny, ogłosił pod koniec 2022 r. plan wieloletniej pomocy dla Ukrainy, nie mówiąc w jakiej wysokości.

Stoere powiedział, że w 2023 r. połowa pomocy zostanie przeznaczona na sfinansowanie potrzeb wojskowych, a reszta na potrzeby humanitarne, chociaż ten podział może się zmienić w nadchodzących latach.

Premier Norwegii przekazał, że pomoc humanitarna byłaby udzielana organizacjom, które „mają największe doświadczenie w dostarczaniu pomocy humanitarnej”, podczas gdy pomoc wojskowa byłaby koordynowana z sojusznikami USA i Europy.

„Musimy upewnić się, że unikamy korupcji i innych nadużyć, co jest ważnym priorytetem dla Ukrainy. Ale obecnie jest to kraj w stanie wojny” – powiedział premier Stoere.

Norwegia powinna również przekazać w tym roku dodatkowe 5 miliardów koron na pomoc biednym krajom cierpiącym z powodu gwałtownego wzrostu światowych cen żywności w następstwie wojny na Ukrainie, powiedział Stoere.

Mniejszościowy rząd Stoere'a musi uzyskać zgodę parlamentu, co zwiększy roczne wydatki norweskiego funduszu majątkowego o wartości 1 bln USD.

Wpływy do funduszu majątkowego z państwowych dochodów z ropy naftowej wzrosły w zeszłym roku do wysokości 1,1 biliona koron lub 108 mld USD – prawie trzykrotnie więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w 2008 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane