Czytasz dzięki

Nowe pożyczki dla MŚP bez zwrotu odsetek

opublikowano: 07-04-2020, 22:00

Dzięki dotacji firma dostanie lepsze warunki spłaty zadłużenia. Wsparcie może przeznaczyć na pensje i inne zobowiązania.

Przedstawiciele biznesu mogą korzystać z wielu rozwiązań zawartych w rządowej tarczy antykryzysowej. We wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały umowę na uruchomienie preferencyjnych pożyczek płynnościowych dla MŚP. Są one elementem rządowej specustawy. O pieniądze będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji. Wybrani przez państwowy bank pośrednicy będą udzielać pożyczek w regionach. Lista tych instytucji zostanie opublikowana na stronie internetowej BGK pod koniec kwietnia, kiedy wystartuje nabór wniosków. Do firm popłynie strumień pieniędzy w wysokości ok. 400 mln zł. Ministerstwo Funduszy nie wyklucza zwiększenia tej puli.

Zobacz więcej

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy

— Wspólnie z BGK przygotowaliśmy ofertę pożyczek, które pomogą wielu MŚP przezwyciężyćskutki pandemii. Pożyczki będą połączone z dotacją. To oznacza, że przedsiębiorca będzie musiał zwrócić jedynie pożyczony kapitał bez odsetek i dodatkowych kosztów — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy.

Unijne pożyczki płynnościowe to zupełnie nowe wsparcie dla firm, które ucierpiały z powodu pandemii.

— Pomogą ratować je przed bankructwem i koniecznością redukcji etatów. Przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć pożyczki płynnościowe na sfinansowanie pensji, opłat czynszu i zaległych należności. To są teraz najpilniejsze potrzeby małych i średnich firm — podkreśla Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Firma, która zaciągnie pożyczkę, otrzyma też dotację na spłatę oprocentowania. Co ważne, wsparcie sfinansuje wydatki poniesione już od 1 lutego. Przedsiębiorca sam zdecyduje, na jakie potrzeby związane z firmą przeznaczy pożyczkę. W grę wchodzi też półroczna karencja w jej spłacie. Przez pierwsze dwa lata przedsiębiorca będzie mógł raz w roku skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych. Maksymalna kwota pożyczki to 15 mln zł.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane