Nowy projekt ustawy o promocji zatrudnienia

PAP
opublikowano: 18-06-2008, 15:42

Wyższe stypendia dla bezrobotnych za udział w szkoleniach, a jednocześnie zaostrzone warunki utrzymania statusu osoby bezrobotnej - zakłada m.in. projekt noweli ustawy o promocji zatrudnienia i  instytucjach rynku pracy.

W środę założenia projektu zostały zaprezentowane na konferencji prasowej przez resort pracy i polityki społecznej.

Minister pracy Jolanta Fedak poinformowała, że projekt jest gotowy i w środę trafi do uzgodnień międzyresortowych. "Nowa ustawa ma zwiększyć skuteczność instytucji rynku pracy aby zaktywizować jak największą grupę osób bezrobotnych" - podkreśliła Fedak.

Jak dodała, obecnie urzędy pracy zajmują się głównie obsługą i wypłacaniem zasiłków dla bezrobotnych, zaś w myśl nowej ustawy będą zajmowały się przede wszystkim aktywizacją osób bezrobotnych i poszukujących pracy.

"Koniec bierności w urzędach pracy (...) Koniec tkwienia latami w naszych rejestrach" - tak z kolei wiceminister pracy Czesława Ostrowska komentowała projekt.

Projekt zakłada m.in., że kwota zasiłku dla bezrobotnych zostanie podniesiona z 551,80 zł do 788 zł przez pierwsze trzy miesiące posiadania prawa do zasiłku i 563 zł przez pozostały okres posiadania tego prawa. Ponadto będą tylko dwa okresy pobierania zasiłku - 6 i 12 miesięcy w miejsce dotychczasowych trzech (6, 12, 18 miesięcy).

Według projektu zostaną zaostrzone warunki utrzymania statusu osoby bezrobotnej. Osoba, która po raz pierwszy odmówi przyjęcia oferty pracy lub udziału w szkoleniu, zostanie pozbawiona statusu osoby bezrobotnej na 4 miesiące, po raz drugi - na 6 miesięcy, a po raz trzeci - na 9 miesięcy.

"Nieobecność bezrobotnego w urzędzie pracy z powodu choroby będzie wymagać zwolnienia nie na zwykłej recepcie, ale na druku ZUS" - wyjaśniła Ostrowska. Wprowadzony będzie też 10-dniowy roczny limit nieobecności z ważnych powodów lub np. wyjazdu za granicę.

Nowela przewiduje podniesienie stypendiów dla osób szkolonych przez urzędy pracy. Obecnie takie stypendium wynosi 100 zł, a będzie podniesione do wysokości 120-140 proc. zasiłku. "Szkolenia będą jednak odbywały się codziennie przez 7-8 godzin, czyli będą potraktowane jako zastępcza forma pracy" - podkreśliła Ostrowska.

Inna istotna zmiana zakłada, że pracodawcy zatrudniający bezrobotnych powyżej 50. roku życia będą przez rok zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Z kolei wobec wszystkich osób pracujących, które ukończą 60 lat (mężczyźni) i 55 lat (kobiety) zostaje zniesiony obowiązek odprowadzania składek na te fundusze do czasu normalnego przejścia na emeryturę, czyli odpowiednio 65 i 60 lat.

Kolejnym rozwiązaniem jest finansowanie ze środków Funduszu Pracy szkoleń organizowanych przez urzędy pracy dla osób pracujących powyżej 45. roku życia w celu podniesienia lub zmian kwalifikacji.

Ustawa ma także stworzyć nowy instrument rynku pracy, czyli możliwość przygotowania zawodowego dorosłych w zakładzie pracy zakończonego otrzymaniem tytułu zawodowego, tytułu czeladnika. Dotychczas takie rozwiązanie było skierowane tylko do młodych osób.

Zmiany dotyczą także struktury urzędów pracy. Działalność związana ściśle z aktywizacją zawodową będzie realizowana w wyodrębnionych częściach, tj. centrach aktywizacji zawodowej.

Nowela upraszcza także procedury zatrudniania cudzoziemców przez polskich pracodawców. Wyeliminowany zostanie jeden z etapów wydania zezwoleń na pracę, czyli tzw. przyrzeczenie oraz wydłużony zostanie okres, na który wojewoda będzie wydawał zezwolenie na pracę.

Projekt wraz z uzasadnieniem jeszcze w środę ma zostać opublikowany na stronie internetowej resortu pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Nowy projekt ustawy o promocji zatrudnienia