Nowy rekord inflacyjny w strefie euro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 11:27
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Mimo podjętych działań przez banki centralne, inflacja nie zamierza łatwo odpuścić. W strefie euro właśnie ustanowiła nowy rekord, wywierając coraz większą presję na EBC odnośnie agresywniejszej podwyżki stóp procentowych.

Adobe Stock

Jak podaje agencja Reuters powołując się na dane Eurostatu, inflacja cen konsumpcyjnych w Eurolandzie osiągnęła w sierpniu poziom 9,1 proc. rok do roku rosnąc z 8,9 proc. miesiąc wcześniej.

Odczyt okazał się wyższy niż oczekiwano, mediana prognoz zakładała bowiem wzrost do 9,0 proc.

Jak podkreślono w komunikacie, siłą napędową inflacji pozostają rosnące ceny energii oraz drożejąca dwucyfrowo żywność. Co jednak istotne silnej zwyżce, sięgającej 5 proc. poddały się również towary przemysłowe nieenergetyczne, co wskazuje na wysoki poziom tzw. inflacji bazowej, która określa trwalsze tendencje inflacyjne. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i paliw podskoczyła aż o 5,5 proc. z 5,1 proc. w lipcu, a jeszcze węższa miara, która wyklucza również alkohol i tytoń, wzrosła do 4,3 proc. z 4,0 proc. poprzednio.

Obserwowane na rynku zmiany i trendy nie napawają optymizmem. Ekonomiści wieszczą, że inflacja w strefie euro z łatwością przekroczy pułap 10 proc.

W lipcu Europejski Bank Centralny w końcu ruszył z cyklem podwyżek stóp procentowych, podnosząc benchmarkową stawkę o 50 punktów bazowych. Od tej pory systematycznie rosną oczekiwania związane z wrześniowym posiedzeniem władz monetarnych. Obecnie rynek zakłada, że kluczowa stopa podniesiona zostanie nawet o 75 pb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane