Nowy rząd Niemiec chce przyciągąć 400 tys. pracowników z zagranicy rocznie

ARŻ
opublikowano: 21-01-2022, 06:29

Nowy rząd koalicyjny Niemiec chce każdego roku przyciągnąć do kraju 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, aby rozwiązać zarówno problemy demograficzne, jak i niedobory siły roboczej w kluczowych sektorach, pisze Reuters.

„Niedobór wykwalifikowanych pracowników stał się już tak poważny, że dramatycznie spowalnia naszą gospodarkę. Możemy opanować problem starzejącej się siły roboczej tylko dzięki nowoczesnej polityce imigracyjnej. Musimy jak najszybciej osiągnąć poziom 400 tys. wykwalifikowanych pracowników z zagranicy rocznie” - powiedział magazynowi biznesowemu WirtschaftsWoche Christian Duerr, polityk współrządzącej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).

Socjaldemokraci, FDP i Zieloni zawarli w umowie koalicyjnej takie rozwiązania jak system punktowy dla specjalistów z krajów spoza UE i podniesienie płacy minimalnej do 12 EUR za godzinę pracy.

Niemiecki Instytut Ekonomiczny szacuje, że siła robocza zmniejszy się w tym roku o ponad 300 tys. z powodu niżu demograficznego. Liczba osób odchodzących na emeryturę znacznie przewyższa liczbę osób wchodzących na rynek pracy. Oczekuje się, że przepaść ta powiększy się do ponad 650 tys. wakatów w 2029 r., a skumulowany niedobór osób w wieku produkcyjnym w 2030 roku sięgnie 6,5 mln.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane