Nysa ma usługi triple play

Marcin Złoch
opublikowano: 05-04-2006, 00:00

Telewizja, telefonia oraz dostęp do internetu w Nysie realizowane są na podstawie jednego medium.

Nysa ma sieć metropolitarną w technologii Ethernet. Wybudowała ją firma doradcza DCG Dominas Consulting Group (DCG) we współpracy z lokalnym dystrybutorem ciepła Nyską Energetyką Cieplną — Nysa, wykorzystując prawo drogi i infrastrukturę spółki energetycznej. W rezultacie współpracy powstała spółka Nyska Sieć Informatyczna (NSI), należąca do DCG, zarządzająca siecią szerokopasmową w Nysie. Architektura sieci umożliwia równoczesną cyfrową transmisję trzech połączonych usług — telewizji, telefonii oraz dostępu do internetu, czyli triple play. Nyska sieć metropolitarna ma docierać do wszystkich mieszkańców miasta. Podłączenie kablowe ma być dostępne do 12 tys. mieszkań, czyli ponad 65 proc. nyskich lokali. Pozostałe lokale będą podłączane do sieci za pomocą technologii radiowych.

— Zakończenie inwestycji jest planowane w 2006 r. Dostęp do internetu już działa, testują go pierwsi użytkownicy. Sprzedaż pełnej oferty usług rozpoczniemy w maju — zapowiada Robert Dominas, kierujący DCG Dominas Consulting Group.

Szybki zwrot

Nyska sieć szerokopasmowa pochłonie około 20 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana za pomocą środków pochodzących z różnorodnych źródeł obejmujących: kredyt kupiecki od dostawców sprzętu, leasing i kredyty oraz środki własne DCG.

— Dotychczas podłączyliśmy do sieci 5 tys. mieszkań, co kosztowało nas 7 mln zł. W 2006 r. zamierzamy uzyskać z sieci w Nysie 4 mln zł przychodów, docelowo, gdy cała sieć będzie działać, nasze przychody powinny wzrosnąć do 11 mln zł. Przy założeniu uzyskania 35-proc. penetracji naszymi usługami inwestycje zwrócą się w 4 lata — twierdzi Robert Dominas.

Nowe horyzonty

Prezes firmy konsultingowej przekonuje, że jego celem nie jest konkurowanie z obecnymi w Nysie operatorami telekomunikacyjnymi, telewizji kablowych i osiedlowych sieci oferujących dostęp do internetu, ale pokonanie ich. Ma mu w tym pomóc oferta. Nyska sieć umożliwia każdemu z użytkowników dostęp do internetu z prędkością do 100 Mb/s — oczywiście jest to najwyższa możliwa wartość, oferowana w rzeczywistości jest niższa. Jednak transfer danych jest symetryczny, czyli taki sam do i od użytkownika — co odróżnia ofertę NSI od stosowanej przez TP i Netię technologii ADSL. Minuta lokalnej i międzymiastowej rozmowy telefonicznej ma kosztować 12 gr brutto. Dodatkowo połączenia między abonentami NSI będą darmowe, a do rozmów będzie służył dotychczas wykorzystywany telefon podłączony do bramki VoIP, którą operator sieci doda za darmo. Największe różnice są dostrzegalne w ofercie telewizyjnej. W porównaniu z usługami oferowanymi przez obecnych na rynku operatorów telewizji kablowych, funkcjonalność sieci NSI wprowadza — interaktywne korzystanie z telewizji. Użytkownik będzie mógł komponować swój własny pakiet kanałów, zatrzymywać, cofać i powtarzać dowolne fragmenty programów, wypożyczać filmy z cyfrowej biblioteki czy nagrać cyfrowo dowolną audycję, bez konieczności posiadania magnetowidu. Prezes DCG zapowiada, że ceny pakietu mają być atrakcyjne.

— Pełny pakiet naszych usług nie będzie kosztował nie więcej niż 150 zł brutto. Ale będzie można kupować też pojedyncze usługi — informuje Robert Dominas.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Nysa ma usługi triple play