Obawy o globalną gospodarkę podcięły Wall Street

opublikowano: 22-03-2019, 21:14

Piątkowa sesja na amerykańskich stała pod znakiem wyraźnej przewagi strony podażowej i ciągłego spadku indeksów. W czasie sesji traciły one nawet po około 2 proc. Ostatecznie skala przeceny nie była aż tak znacząca.

Negatywnie na nastroje oddziaływały odczyty PMI. W przypadku przemysłu spadł on w marcu do najniższego poziomu od 21 miesięcy. Podobnie słabo wypadały analogiczne wskaźniki dla gospodarek Eurolandu czy Japonii. Tym samym wzrosły obawy, nie tylko inwestorów, że globalna gospodarka może znaleźć się w poważnych problemach z uwagi na obserwowane spowolnienie.

Zobacz więcej

NYSE, Wall Street

Bloomberg

Sytuacji nie był w stanie poprawić nadspodziewanie silny wzrost sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, która w lutym znalazła się na najwyższym poziomie od 11-tu miesięcy.

Poważnym sygnałem problemów może być pierwsze od 2007 r. odwrócenie spreadu między rentownością trzymiesięcznych papierów skarbowych a rentowności 10-letnich obligacji. Odwrócona krzywa dochodowości jest powszechnie uważana za wiodący wskaźnik recesji.

Z 11-tu głównych branż wchodzących w skład indeksu S&P500 na plusie plasowały się jedynie użyteczności publicznej,. nieruchomości oraz produktów konsumenckich. Poważna przecena stała się za to udziałem sektora finansowego i technologicznego.

Ostatecznie na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA tracił 1,77 proc. Wskaźnik szerokiego rynku S&P500 zniżkował o 1,90 proc. zaś technologiczny Nasdaq spadał aż o 2,50 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu