Czytasz dzięki

Obawy o zwiększenie QE uderzają w euro

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-05-2015, 00:00

Notowania EUR/USD spadły wczoraj poniżej bariery 1,12 USD.

Tym samym w ciągu pierwszych dwóch sesji tygodnia kurs zanegował całą zwyżkę z poprzedniego tygodnia. Sygnał do odwrotu od wspólnej waluty dał w największym stopniu Benoit Coeure, przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, który stwierdził, że instytucja może podjąć dalsze działania w celu obniżenia rentowności europejskiego długu oraz stymulacji inflacji w strefie euro. Inwestorzy odebrali słowa te jako zapowiedź potencjalnego zwiększenia wartości programu QE w przyszłości.

Samo stwierdzenie Coeure’a, oraz analogicznego z ust Christiana Noyera (szefa Banku Francji), nie stanowią jeszcze oczywiście wiążącego stanowiska EBC, jednak jest ono zaskakujące, gdyż w ostatnich tygodniach na rynku mówiło się raczej o potencjalnym ograniczeniu programu QE (stąd wzrost rentowności m.in. bundów oraz euro). Dopełnieniem negatywnych nastrojów wokół euro był jeszcze słabszy odczyt niemieckiego indeksu ZEW, który wyniósł 41,9 pkt. — to najmniej w tym roku.

Na wartości traci też złoty, głównie z powodu mocniejszego dolara, co ogranicza atrakcyjność bardziej ryzykownych walut. Ponadto złoty pozostaje pod lekką presją z uwagi na ostatnie zwyżki rentowności krajowego długu — niedawno testowano poziom 3 proc. na obligacjach 10-letnich — co część rynku odbiera jako sygnał wzrostu ryzyka politycznego w związku ze zbliżającą się drugą turą wyborów prezydenckich, traktowanych jako test poparcia dla partii przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Polecane