Obrót kryptowalutą do rozliczenia w PIT

Iwona Jackowska
opublikowano: 08-04-2018, 22:00

Kwoty należne są przychodem z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie zostały wypłacone — przypomina MF.

W rocznym rozliczeniu podatkowym należy wykazać również przychody ze sprzedaży lub zamiany kryptowalut, takich jak m.in. bitcoin, litecoin czy ether. Ministerstwo Finansów (MF) przypomina o tym w związku z ostatnim miesiącem składania zeznań PIT o dochodach uzyskanych w 2017 r. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), dochody uzyskane ze sprzedaży lub zamiany wspomnianych kryptowalut należy rozliczyć według zasad ogólnych. Sposób ich opodatkowania i wykazania w zenaniu zależy od źródła, w jakim dochody te zostały uzyskane, i od formy rozliczania podatku, wybranej przez podatnika prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą — wyjaśnia resort w komunikacie. Przychody tego rodzaju mogą być zakwalifikowane jako powstałe z działalności gospodarczej, jeżeli kryptowaluta jest przedmiotem obrotu w biznesie, którego wykonywanie odpowiada określonym warunkom. Spełnia je, jeśli ma m.in. charakter zarobkowy, jest prowadzona przez podatnika we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły oraz gdy nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy PIT — wylicza MF. Dochód z obrotu kryptowalutami powstaje w razie ich sprzedaży (zamiany na walutę tradycyjną, np. złote, EUR, USD) lub ich zamiany na inną kryptowalutę, towar lub usługę.

Resort zwraca uwagę, że zamianę należy traktować jako formę odpłatnego zbycia. Przypomina, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Jednocześnie datą jego uzyskania jest dzień zbycia prawa majątkowego — czyli sprzedaży lub zamiany danej kryptowaluty — nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. MF odnosi się także do obowiązku ewidencjonowania ponoszonych kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może wpisywać do niej dane na podstawie ściśle określonych dokumentów, takich jak np. faktury czy rachunki. W konsekwencji np. wyciągi z internetowej giełdy kryptowalut czy z kont bankowych z historią transakcji nie są dowodami księgowymi — i koszty zarejestrowane wyłącznie w ten sposób nie mogą być ewidencjonowane w księdze. Nie pozbawia to jednak możliwości ich rozliczenia w PIT. Jeżeli podatnik w inny sposób rzetelnie je udokumentuje, powinien to uwzględnić w trakcie roku w bieżącej zaliczce na podatek, jak też w rocznym zeznaniu. Inne zasady rozliczania i dokumentowania kosztów uzyskania przychodów obowiązują podatników prowadzących księgi rachunków. Oni mogą traktować za dowód księgowy np. wyciągi bankowe potwierdzające zakup lub sprzedaż kryptowaluty wraz z załączonym wydrukiem z dokonanej transakcji z giełdowego profilu jednostki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Obrót kryptowalutą do rozliczenia w PIT