Czytasz dzięki

Ochrona woli prywatnie

opublikowano: 29-07-2019, 22:00

RR Security rzadziej startuje po publiczne zlecenia, bo trudno potem renegocjować stawki. Tymczasem koszty rosną, m.in. z powodu deficytu pracowników.

Rynek ochrony w Polsce jest wart ponad 10 mld zł, a pieniędzy co roku na nim przybywa, co wynika przede wszystkim ze zmian ustawowych. Wprowadzenie od 2017 r. minimalnej stawki godzinowej, przy powszechnych w branży umowach-zleceniach, i jej coroczne podnoszenie wywołały w branży trzęsienie ziemi. Powszechnie oczekiwano, że na rozdrobnionym rynku spowoduje to falę konsolidacji, a większe firmy mocno zainwestują w elektroniczne systemy dozoru, by ograniczyć zapotrzebowanie na pracowników.

Na początku ubiegłego roku przedstawiciele RR Security, w którym
członkiem zarządu jest Radosław Busiło, zapowiadali na łamach „PB", że
firma będzie rosła głównie dzięki zleceniom z sektora publicznego. Półtora roku
później firma nie ukrywa, że poszła w drugą stronę, bo w przetargach trudno o
dobre ceny.
Zobacz więcej

ZMIANA PLANÓW:

Na początku ubiegłego roku przedstawiciele RR Security, w którym członkiem zarządu jest Radosław Busiło, zapowiadali na łamach „PB", że firma będzie rosła głównie dzięki zleceniom z sektora publicznego. Półtora roku później firma nie ukrywa, że poszła w drugą stronę, bo w przetargach trudno o dobre ceny. Fot. WM

— Z pozyskaniem pracowników rzeczywiście jest problem, zwłaszcza że firmy ochroniarskie w praktyce nie zatrudniają cudzoziemców. Wynika to z tego, że licencjonowany pracownik ochrony musi być niekarany, a cudzoziemców nie można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Karnym — mówi Radosław Busiło, członek zarządu firmy ochroniarskiej RR Security, która zatrudnia ponad 2,5 tys. osób.

Niedobór pracowników wraz z podnoszeniem płacy minimalnej sprawiają, że stawki za usługi ochroniarskie stale rosną.

— Klienci z sektora prywatnego to rozumieją i zgadzają się na waloryzację stawek lub tak zmieniają zamówienia, by zapotrzebowanie na pracowników było mniejsze. Gorzej jest w sektorze publicznym, gdzie wiele urzędów, instytucji państwowych czy samorządowych nie chce godzić się na podnoszenie stawek w ramach trwających kontraktów. W przetargach publicznych zdarzają się wciąż sytuacje, w których wygrywają oferenci ze stawkami poniżej kosztów — twierdzi Radosław Busiło.

Półtora roku temu przedstawiciele RR Security mówili, że firma koncentruje się na klientach z sektora publicznego, których udział w przychodach wynosił około 60 proc. i miał rosnąć. Stało się jednak inaczej.

— Teraz około 70 proc. naszych przychodów pochodzi od zleceniodawców prywatnych, w czym pomógł m.in. tegoroczny kontrakt z jedną z sieci komórkowych. Skupiamy się na ochronie biurowców i obiektów przemysłowych. W przetargach publicznych startujemy rzadziej ze względu na niskie stawki i dużą biurokrację przy ich waloryzacji — mówi Radosław Busiło.

Oczekiwana konsolidacja na razie nie nastąpiła. Największą transakcją w ostatnim czasie było przejęcie Konsalnetu, rynkowego lidera, przez francuską grupę Saris. Nie odkupiła ona jednak od poprzedniego właściciela, funduszu V4C, segmentu cash handlingu, czyli m.in. sortowania i liczenia gotówki na zlecenie banków i innych firm, a następnie jej konwojowania.

— My w ubiegłym roku zrealizowaliśmy dwa przejęcia na Śląsku, zwiększając dzięki nim kompetencje przede wszystkim w obszarze monitoringu i elektronicznych systemów dozoru. W tym roku chcemy dokonać jeszcze jednego przejęcia i urosnąć organicznie, zwiększając łącznie przychody o 25-30 proc. — mówi Radosław Busiło.

RR Security działa na polskim rynku za pośrednictwem kilkunastu spółek, które w ubiegłym roku miały około 100 mln zł przychodów wobec około 75 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane