OF: Niska inflacja pomaga posiadaczom lokat

Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak
opublikowano: 15-04-2010, 14:39

We wszystkich bankach założone rok temu depozyt przyniosły realny zysk, czyli udało się im przeskoczyć inflację.

Ci, którzy rok temu zakładali lokaty, mogą się teraz cieszyć z wysokich realnych zysków. Inflacja w marcu spadła do 2,6 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. A to oznacza, że wszystkim posiadaczom lokat udało się przeskoczyć tę poprzeczkę. W Open Finance, na podstawie wskaźnika inflacji, sprawdziliśmy jakie są realne zyski z lokat zakładanych przed rokiem. Zamykając teraz lokatę dostajemy wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki, ale równocześnie te pieniądze są już mniej warte, bo można za nie kupić mniej. I to właśnie wskaźnik inflacji pokazuje, o ile mniej. Policzyliśmy więc ile wyniósł realny zysk z oszczędności zdeponowanych na rocznych lokatach zakładanych w lutym 2009 roku w 31 bankach.

Najlepsze depozyty z marca 2009 roku dały zarobić realnie prawie 3 proc. To był okres, kiedy banki obniżały już oprocentowanie depozytów, po rozpętanej wcześniej wojnie depozytowej. Najlepsza oferowana wtedy lokata miała oprocentowanie na poziomie 7 proc. (Noble Bank), podczas gdy na początku roku można było znaleźć depozyty przynoszące nawet ponad 9 proc. Wspomniana lokata w Noble Banku dała realny zysk wynoszący 2,99 proc. Nieco mniej zarobili klienci Toyota Banku, gdzie rzeczywisty zysk z lokaty na 6,6 proc. wyniósł 2,68 proc. Ci, którzy założyli w Banku Pocztowym lokatę na 6,4 proc. zyskali 2,52 proc. Klientom banków bardzo pomaga obecny spadek inflacji, bo to dzięki niemu rosną realne stopy zwrotu. Ten czynnik spowodował również, że nawet w przypadku najniżej oprocentowanych depozytów, nie pojawiła się realna strata.

A czego można się spodziewać po depozytach zakładanych w marcu tego roku? Do tego celu trzeba posłużyć się prognozą inflacji za rok, czyli wtedy kiedy będziemy odbierać pieniądze z rocznego depozytu. Najlepsze tradycyjne lokaty przynoszą 6 proc., co przy założeniu, że inflacja za marzec 2011 wniesie 2 proc. (oficjalna prognoza Getin Noble Bank), daje szansę na realny zysk w wysokości 2,8 proc. Gdybyśmy zdeponowali środki na najlepszych lokatach antypodatkowych, które cały czas dają 5,8 proc. na rękę, to realny zysk wyniesie 3,73 proc. Poniższa tabela pokazuje jak wypadały najlepsze roczne depozyty zakładane co rok począwszy od marca 2005 roku wraz z tymi oferowanymi obecnie

Spadek inflacji do 2 proc. za rok oznacza szansę dla amatorów bezpiecznych form oszczędzania. Dzięki temu realny zysk z zakładanych obecnie lokat może sięgnąć poziomów nie notowanych od kilku lat.

Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak
Analitycy Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / OF: Niska inflacja pomaga posiadaczom lokat