OF: Tanie akcje sprzyjają fuzjom

Łukasz Wróbel
opublikowano: 14-07-2008, 10:43

Po przejęciu producenta Budweiser przez belgijski InBev powstanie największy na świecie browar. Yahoo odpiera kolejne ataki inwestorów...

Anheuser-Bush, największy amerykański browar produkujący m.in. popularnego Budweisera, zaakceptował ofertę sprzedaży akcji belgijskiej grupie za 52 mld USD. InBev początkowo proponował 65 USD za akcję, ale po odmowie zdecydował podwyższyć cenę do 70 USD za akcję. To przykład na to w jaki sposób zagraniczni inwestorzy korzystają z niskich wycen papierów wartościowych na giełdach i wybierają się na strategiczne zakupy innych firm. Po raz kolejny powraca temat walki o amerykańskiego giganta z innej branży - spółkę Yahoo. Właściciele operatora najpopularniejszego portalu w USA odrzucili w weekend kolejną ofertę Microsoftu oraz propozycję wymiany rady nadzorczej, na którą nalegał znaczący udziałowiec Carl Icahn.


SYTUACJA NA GPW
W piątek mocna przecena akcji przeszkodziła w przerwaniu spadków trwających na GPW od maja - WIG20 ósmy tydzień z rzędu kończył poniżej poziomu z poprzedniego piątku, a WIG wydłużył serię do sześciu tygodni. Spośród 20 największych spółek tylko trzy nie były wyceniane niżej niż w czwartek, a jedynie papiery KGHM podrożały o więcej niż 1 proc., w stosunku do ceny z poprzedniego dnia. Bioton spadał o 8 proc., a na szerokim rynku wartość najszybciej tracili deweloperzy oraz spółki informatyczne. Mniejsze spółki po odbiciu z początku tygodnia nie zagrzały na długo miejsca w portfelach inwestorów i w piątek zarówno mWIG40, jak i sWIG80 były na najniższych poziomach od ok. dwóch lat. Podsumowując ostatni tydzień trzeba stwierdzić, że nie poprawił on postrzegania akcji z warszawskiego parkietu - nadal handluje się tylko najpłynniejszymi walorami z WIG20.


GIEŁDY ZAGRANICZNE
Potwierdziły się informacje, które mówiły w piątek o przygotowywaniu przez amerykański rząd programu pomocowego dla pożyczkodawców hipotecznych Freddie Mac oraz Fannie Mae, które były w ubiegłym tygodniu tematem numer jeden wśród inwestorów. Obie firmy dzięki sponsorowaniu przez państwo przez lata mogły pozyskiwać kapitał taniej niż konkurencja - udzieliły lub poręczają kredyty warte ponad 5,2 biliona USD i wg władz są zbyt ważne dla gospodarki by mogły upaść.W niedzielę Sekretarz Skarbu Paulson, aby uniknąć nerwowości na giełdach poinformował, że FED każdej z nich udzieli dostępu do 2,5 mld USD. Z jednej strony to dobry znak, że FED trzyma rękę na pulsie instytucji finansowych, z drugiej jednak potwierdza, że w USA sytuacja jest daleka od stabilizacji. W poniedziałek w Azji pozbywano się akcji, bo ropa znowu podrożała utrudniając eksporterom życie.


OBSERWUJ AKCJE
WIG20 - w tym tygodniu absolutnie kluczowym poziomem dla indeksu największych spółek będzie okolica 2450 pkt. Tam bowiem przebiega minimum z czerwca 2006 r. oraz szczyt hossy z marca 2000r., dlatego ewentualny spadek poniżej tego wsparcia może otworzyć drogę do dalszego osuwania się indeksu z docelowym poziomem nawet poniżej 2000 pkt. Jeżeli jednak nastąpi odbicie, byki napotkają opór na ok. 2700 pkt. Na tygodniowym wykresie widzimy, że kurs mocno oddalił się średnich kroczących, co potwierdza zakończenie hossy - na uspokojenie nastrojów nie powinniśmy liczyć w momencie przekroczenia średniej z 20 tygodni.


POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Polimex-Mostostal - konsorcjum z udziałem spółki za 374 mln PLN wybuduje przy ul.Łazienkowskiej w Warszawie stadion posiadający ponad 30 tys. miejsc siedzących.
Ciech - Mirosław Kochalski zrezygnował w piątek z funkcji prezesa, tymczasowo zastąpi go Ryszard Kunicki
New World Resources - w kopalni Darkov należącej do spółki w wypadku zginęło dwóch górników.
Inter Groclin Auto - podpisał z Józefem Wojciechowskim przedwstępną umowę sprzedaży klubu sportowego Groclin-Dyskobolia, którego nazwę zmieniono na KSP Polonia Warszawa.
Hygienika - Pioneer Pekao Investment Management zwiększył udział w kapitale zakładowym spółki do 5,03 proc.
Budimex - wybuduje dla Restaura Kolska siedem budynków mieszkalnych za 136,1 mln PLN.
Erbud - DI BRE  podniósł rekomendacje dla spółki do "kupuj" i wycenia akcje na 80,20 PLN


PROGNOZA GIEŁDOWA
WIG20 powrócił w piątek do poziomu 2500 pkt. i zachowanie indeksu w okolicy ostatnich dołków będzie mieć duże znaczenie dla inwestorów posiłkujących się analizą techniczną. Wydaje się, że poprzedni tydzień był nienajgorszym pretekstem do wyhamowania spadków indeksów i rozpoczęcia dryfowania bokiem, ale nasz uzależnienie od zagranicy nie pozwala rozwijać teori odzielania się giełd regionu od globalnych nastrojów. W poniedziałek WIG20 może zmagać się ze wspomnianym wsparciem, ale jeżeli świat optymistycznie przyjmie wiadomości z USA, wzrosty mogą być niezłą okazją do otwierania krótkich pozycji.


WALUTY
Rozpoczynający się właśnie tydzień przyniesie wiele ważnych publikacji makroekonomicznych z całego świata. Rozpoczniemy w poniedziałek produkcją przemysłu w Europie oraz zmianą cen producentów, a później cały szereg cyfr, z których będzie można wywnioskować, jak zmienia się położenie konsumentów w USA, Europie i Polsce. Dolar, po informacji o ratowaniu przez rząd dwóch wielkich firm finansowych, pogłębił straty wobec euro oraz jena. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się skali kryzysu kredytowego i wydaje się, że niedawne umocnienie amerykańskiej waluty było tym czego rynek potrzebował, aby przebić się przez opór 1,60 USD na eurodolarze. Rano złoty ani myślał się osłabiać -
wręcz przeciwnie: euro potaniało o 0,5 proc. (do 3,257 PLN), dolar aż o 1 proc. (do 2,053 USD), a frank szwajcarski zbliżył się do okrągłego poziomu 2 PLN (był tańszy o 0,4 proc.).


SUROWCE
Na rynku walutowym dolar znowu traci silnie na wartości i pamiętamy, jaki wpływ wywiera to na ceny surowców. Wszystkie kraje, które rozliczają transakcje na giełdach towarowych w tej walucie muszą dopłacać z własnej kieszeni, tymczasem cenę jeszcze trudniej ustalić jest na racjonalnym poziomie, ponieważ na rynku w bardzo szybkim tempie przybywa "gorącego kapitału". Według banku Barclays  w II kw. 2008 aktywa ulokowane w funduszach surowcowych wzrosły o 18 proc. do 270 mld USD. Rano ropa kosztowała 144,5 USD za baryłkę (+1,7 proc.), tona miedzi  8325 USD (+0,7), a uncja złota minimlnie taniała do 963 USD.


Łukasz Wróbel
Autor jest analitykiem Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / OF: Tanie akcje sprzyjają fuzjom