Olejniczak: Od przyszłego tygodnia będą wypłaty w ramach Sapard

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 19:13

W przyszłym tygodniu rozpoczną się wypłaty zaległości powstałych w ramach programu Sapard. W ciągunajbliższych trzech dni Komisja Europejska przekaże Polsce około 25 mln euro na realizację tego programu - poinformował w czwartek PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się wypłaty zaległości powstałych w ramach programu Sapard. W ciągunajbliższych trzech dni Komisja Europejska przekaże Polsce około 25 mln euro na realizację tego programu - poinformował w czwartek PAP minister rolnictwa Wojciech Olejniczak.

    Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR)  zaprzestała płacenia zobowiązań z tytułu programu Sapard w grudniu 2004 r. z powodu braku unijnych środków. Obecnie zaległości wynoszą około 400 mln zł.

    Jak wyjaśnił minister, niezależnie od unijnych pieniędzy, ARiMR nie zrezygnuje ze starania się o kredyt, który ma zapewnić płynność wypłat, chociaż Agencja może korzystać z niego w ograniczonym stopniu.

    Na zaciągnięcie kredytu przez Agencję w tzw. rachunku bieżącym wyraziła zgodę Komisja Europejska i minister finansów. Kredyt ten ma służyć do pomostowego kredytowania wypłat w przypadku braku unijnych środków. Jak poinformował w środę wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk, obecnie trwają w tej sprawie rozmowy "techniczne" z bankiem.

    Wiceprezes ARiMR Edward Adamiec wyjaśnił w środę podczas obrad senackiej komisji rolnictwa, że kłopoty z realizacją wypłat spowodowane są skumulowaniem liczby wniosków, które napływają do Agencji.

    W styczniu-lutym 2004 roku Agencja podpisała 16 tys. umów, które w większości zostały zrealizowane na wiosnę 2004 r. Gros z nich dotyczyło zakupu maszyn rolniczych.

    Adamiec podkreślił, że w pierwszej kolejności Agencja będzie płaciła zaległości z grudnia 2004 r., następnie ze stycznia 2005 r, dopiero później z lutego br. W pierwszej kolejności będzie regulowane zadłużenie wobec samorządów lokalnych, którym grożą  kary za niewykonanie budżetu.

    W ramach programu Sapard Agencja zawarła 31 tys. umów. Z zakontraktowanych 4,8 mld zł wypłacono już ponad 2,1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane