Olszewscy wysiadają z Solarisa

Akcje producenta autobusów kupuje hiszpański CAF. Krajowych akcjonariuszy skusiła jednak także oferta Polskiego Funduszu Rozwoju.

Ogłoszenie kilka miesięcy temu planów sprzedaży spółki Solaris zagranicznemu inwestorowi spowodowało sporo zamieszania na polskim rynku. Solange Olszewska, założycielka Solaris Bus & Coach, zgodnie z zapowiedzią sprzedała ją hiszpańskiej firmie CAF.

— Odchodzę z przedsiębiorstwa Solaris, ale nie rezygnuję z realizacji moich pasji. Już niebawem będę mogła zaprosić do mojego gospodarstwa ekologicznego pod Poznaniem. Oprócz ekologicznych autobusów chcę bowiem promować zdrowy styl życia, a jego nieodłącznym elementem jest działalność edukacyjna oraz zdrowa żywność, którą chcę oferować — mówi Solange Olszewska.

Już wcześniej pojawiały się opinie, że Solaris to narodowy producent autobusów, który powinien zostać w polskich rękach. Teraz okazało się, że oprócz Hiszpanów, akcjonariuszem Solarisa zostanie także Polski Fundusz Rozwoju.

— Wspólnie kupujemy istniejące akcje — CAF 65 proc., a PFR 35 proc. — informuje Paweł Borys, prezes rządowego funduszu.

Firmy nie ujawniają wartości transakcji. W lipcu CAF wyceniał wstępnie Solarisa na 300 mln EUR. Hiszpańska firma jest znana głównie na rynku taboru szynowego. Próbowała niedawno kupić Pesę, ale w bydgoską spółkę samodzielnie inwestuje Polski Fundusz Rozwoju. Wejście do Solarisa pozwoli Hiszpanom rozwinąć działalność na rynku taboru drogowego i elektromobilności.

— Razem z Solarisem chcemy być liderem w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności.Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, a jednocześnie tworzyć wartość dla akcjonariuszy — twierdzi Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalnyCAF. © Ⓟ

Wywiad wideo z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju, znajdziesz na pb.pl/krynica

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane