OPEC niepewny skali popytu na ropę

opublikowano: 12-06-2018, 15:55
aktualizacja: 12-06-2018, 15:55

Kartel OPEC podkreślił głęboką niepewność co do siły popytu na ropę. Tymczasem na przyszły tydzień zaplanowane są obrady członków tej organizacji, zapewne bardzo burzliwe, dotyczące sprawy ewentualnego zwiększenia produkcji.

Istnieją bardzo "szerokie” prognozy dla ilości ropy, jaką Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową ma do zaoferowania w drugiej połowie roku. Przy niepewności sięgającej około 1,7 miliona baryłek dziennie popyt może być albo znacznie wyższy, albo nieco niższy niż obecne wydobycie w ramach OPEC.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. Bloomberg

Biorąc pod uwagę różne źródła, przeważa znaczna niepewność co do światowego popytu na ropę i zaopatrzenia spoza OPEC - czytamy w raporcie opublikowanym przez sekretariat OPEC w Wiedniu. 

OPEC i jego sojusznicy będą debatować nad tym, czy ożywić zatrzymaną przed kilkunastoma miesiącami produkcję. Arabia Saudyjska i Rosja oświadczyły, że chcą zwiększyć dostawy, aby zapobiec wysokim cenom, które szkodzą wzrostowi gospodarczemu, ale rośnie opozycja wobec takiego rozwiązania wśród innych producentów.

Główna prognoza kartelu, w większości niezmieniona w stosunku do raportu z zeszłego miesiąca, wskazuje, że potrzeba więcej ropy, aby w pełni zaspokoić globalny popyt. Jednak grupa podkreśla niepewność w tym oszacowaniu.

Według najnowszego raport, średnie dzienne zapotrzebowanie na ropę od 14-tu członków kartelu szacowane jest na 33,34 mln baryłek w drugiej połowie 2018 r. To znacznie więcej niż 31,87 mln pompowanych w zeszłym miesiącu. Produkcja z Wenezueli nadal spada w obliczu kryzysu gospodarczego, zniżkując do zaledwie 1,39 mln baryłek dziennie.

W raporcie napisano również, że "ryzyko spadkowe może ograniczyć" perspektywy popytu, z uwagi na  spowolnienie wzrostu gospodarczego w największych gospodarkach, wycofywanie subsydiów na paliwa i przechodzenie konsumentów z ropy na gaz ziemny. Podkreślono także potencjał jeszcze szybszego wzrostu produkcji od konkurencyjnych producentów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Brazylii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu