OPEC uzgodnił wyższą redukcję wydobycia ropy niż oczekiwano

opublikowano: 07-12-2018, 16:46

Po dwóch dniach maratonu negocjacyjnego, kartelowi OPEC udało się w piątek ostatecznie przełamać impas w kwestii limitów produkcyjnych. Doszło do uzgodnienia większych niż oczekiwano cięć w wydobyciu ropy, donosi Bloomberg.

Kartel i jego partnerzy zgodzili się na usunięcie z rynku 1,2 miliona baryłek ropy dziennie, przy czym sam OPEC zobowiązał się na redukcję podaży o 800 tys. baryłek. Swoistym zwycięzcą negocjacji okazał się Iran, twierdząc, że uzyskał zapewnienie zwolnienia z cięć, ponieważ cierpi z powodu sankcji ze strony USA.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. REUTERS/Leonhard Foeger/Forum

W reakcji na te doniesienia cena ropy Brent w Londynie wzrosła aż o 5,8 proc.

To poważny prztyczek w nos prezydenta USA Donalda Trumpa, który może wywołać jego wściekłość. Powołując się na pomoc światowej gospodarce namawiał on grupę producentów do utrzymania „otwartych kurków” i niskich cen surowca..

Ostateczna decyzja jest zaskoczeniem, ponieważ dyskusje koncentrowały się wcześniej na proponowanej redukcji produkcji z OPEC i jej sojuszników wynoszącej około 1 mln baryłek dziennie, przy czym według delegatów OPEC miał zdjąć z rynku 650 tys. baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy