OPZZ-owski projekt ustawy o wcześniejszych emeryturach trafi w środę do Sejmu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-01-2006, 17:07

Wszystkie osoby zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze będą mogły przejść na wcześniejsze emerytury - zakłada to przygotowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W środę OPZZ złoży projekt w Sejmie.

Wszystkie osoby zatrudnione w tzw. szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze będą mogły przejść na wcześniejsze emerytury - zakłada to przygotowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) obywatelski projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W środę OPZZ złoży projekt w Sejmie.

    Projekt umożliwia ponadto wszystkim zatrudnionym w szkodliwych warunkach, którzy urodzili się przed 1 stycznia 1969 r., wystąpienie z otwartych funduszy emerytalnych.

    Jak wyliczyli związkowcy, ustawa dotyczyłaby ok. 775 tys. osób, a w tym m.in. nauczycieli, hutników, kolejarzy, a także dziennikarzy.

    Zgodnie z projektem, prawo do wcześniejszych emerytur miałyby wszystkie osoby, które były zatrudnione w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed pierwszym stycznia 1999 r., czyli przed datą wejścia w życie reformy systemu emerytalnego. Osoby te powinny spełniać wymogi stażu pracy w szczególnych warunkach, być urodzone w latach 1949-1968 oraz nie być członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE).

    "Projekt przede wszystkim dotyczy osób urodzonych do 1969 r. czyli tych, które miały możliwość przystąpienia do OFE, ale nie było to dla nich obowiązkowe. Po wejściu w życie ustawy mogłyby one wystąpić z OFE i otrzymywać emeryturę na starych zasadach" - wyjaśniła PAP wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska.

    Projekt zakłada też utworzenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) centralnego rejestru osób zatrudnionych w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze.

    "Polegałoby to na tym, że do końca 2007 r. każdy, kto przed wejściem systemu emerytalnego w 1999 r. pracował w  szczególnych warunkach i charakterze, musiałby zgłosić się do ZUS i przedstawić na to odpowiednie dokumenty. Gdyby ZUS nie uznał tych dokumentów, można by się było odwołać do sądu" - wyjaśniła Taranowska.

    Projekt nowelizuje także Kartę Nauczyciela. Obecnie nauczyciele, którzy mają 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy pedagogicznej, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę. Jeśli jednak nie zdecydują się na to do końca 2007 r., stracą prawo do wcześniejszej emerytury. Mężczyźni, którzy nie zdecydują się na to rozwiązanie, będą musieli pracować do 65. roku życia, kobiety - do 60.

    Gdyby wszedł w życie projekt związkowców, nauczyciele ci mogliby pozostać w zawodzie, nie tracąc jednocześnie uprawnień do wcześniejszego świadczenia.

    "Gdyby pozostały obecne przepisy ok. 60 tys. nauczycieli  musiałoby przejść w 2007 r. na emerytury" - podkreśliłaTaranowska.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane