Orlen osiągnął 9,2 mld zł zysku w pierwszym kwartale tego roku

opublikowano: 25-05-2023, 07:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Grupa Orlen wypracowała w pierwszym kwartale 2023 r. ponad 110 mld zł przychodów i 9,2 mld zł zysku netto, o 216 proc. więcej r/r.

Analitycy, ankietowani przez PAP, spodziewali się 99 mld zł przychodów i 10 mld zł zysku netto. Skorygowana EBITDA LIFO sięgnęła 17,1 mld zł - to wynik zgodny z oczekiwaniami, sześciokrotnie wyższy niż przed rokiem, kiedy nie konsolidowano jeszcze rezultatów PGNiG i Grupy Lotos.

fot. Bartek Sadowski/Bloomberg
fot. Bartek Sadowski/Bloomberg

PKN Orlen przypomniał, iż w lutym zaktualizował swoją strategię do 2030 r., w której "mocny nacisk postawił na projekty transformacyjne". Koncern zwrócił uwagę, że do końca dekady nakłady na inwestycje wyniosą tam w sumie ok. 320 mld zł, z czego ok. 40 proc., czyli 120 mld zł, Grupa Orlen przeznaczy na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność oraz zielony wodór.

W trzech miesiącach tego roku Orlen wypracował zysk EBITDA LIFO w wysokości 5,5 mld zł, niższy o 5,5 mld zł (kwartał do kwartału), z czego 0,9 mld zł to wynik przejętej Grupy Lotos.

"Na rezultat osiągnięty przez ten obszar wpłynęło sprzyjające otoczenie makroekonomiczne" - podał koncern.

Natomiast zysk operacyjny EBITDA segmentu wydobycia ropy i gazu Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 2,3 mld zł. Według Orlenu wzrost o 2,1 mld zł (rok do roku) to przede wszystkim korzystny efekt konsolidacji wyników PGNiG i Grupy Lotos, które łącznie wyniosły niemal 2,2 mld zł.

PKN Orlen przekazał, że z uwagi na mniejszy popyt na produkty petrochemiczne w efekcie spowolnienia gospodarczego, segment petrochemii Grupy Orlen w pierwszych trzech miesiącach tego roku osiągnął wynik EBITDA LIFO na poziomie 98 mln zł. Z kolei w efekcie połączenia z PGNiG segment gazu Grupy Orlen zanotował w pierwszym kwartale bieżącego roku wynik EBITDA na poziomie 6,2 mld zł. "Import gazu do Polski wyniósł w tym czasie 33,1 TWh, w tym 51 proc. stanowiło LNG" – zaznaczył koncern.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane