Czytasz dzięki

Orłowski: nie ma wątpliwości, że spadki na GPW to efekt koronawirusa

  • PAP
opublikowano: 13-03-2020, 05:50

Nie ma wątpliwości, że spadki na GPW to efekt koronawirusa, powiedział PAP główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce Witold Orłowski. Spadki odnotowują giełdy na całym świecie, dodał.

W czwartek najważniejszy indeks warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych WIG20 spadł na zamknięciu sesji o 13,28 proc., do 1.305,73 pkt. - najniższego poziomu od lipca 2003 r. Najgłębsze spadki przekroczyły pułap 21 proc. Blisko 20 proc. straciły w czwartek m.in. Bank Pekao (-19.59 proc.) oraz Alior Bank (-19,88 proc.) natomiast PKO BP odnotował łagodniejszy spadek o 12,96 proc.

Jak zaznaczył Orłowski, "epidemia złapała nas w bardzo niekorzystnym momencie, słabnącego wzrostu i słabnącej waluty". Dodał, że rządzący oczywiście o wszystko będą obwiniać czynniki nieprzewidywalne. "Przypomnę jednak, że ostrzeżenia przed niebezpieczeństwami w globalnej gospodarce i możliwymi +czarnym scenariuszami+, jak również wezwania wobec rządu i NBP by prowadziły ostrożniejszą politykę finansową, zarówno ja jak wielu innych ekonomistów formułowało od wielu miesięcy" - wskazał.

Według ekonomisty, "osłabienie WIG jest większe, niż musiałoby być, bo przez ostatni rok osłabieniu uległy makroekonomiczne fundamenty naszej gospodarki".

Orłowski zwrócił ponadto uwagę na znaczące spadki notowań banków. "Sektor finansowy może być jednym z najmocniej dotkniętych – oczywiście po turystyce i liniach lotniczych" - wskazał.

Jak zauważył, banki zawsze ponadproporcjonalnie reagują na recesję. "U nas dodatkowo przyczyniają się do tego zapowiedzi +ulg+ w spłacie kredytów" - ocenił.

W środę Prezydent Andrzej Duda poinformował, że "uwzględniając sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z koronawirusem zamierza wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych".

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego tym wirusem poinformowano ponad tydzień temu - 4 marca. W czwartek wieczorem w Polsce potwierdzonych było 51 przypadków zakażenia koronawirusem. Jedna z zakażonych osób zmarła.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy