Oslo stolicą metamfetaminy

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

W ściekach stolicy Norwegii jest zawarta oszałamiająca „dawka” 237,4 mg stymulantu na mieszkańca

W ściekach stolicy Norwegii jest zawarta oszałamiająca „dawka” 237,4 mg stymulantu na mieszkańca, prawie dwukrotnie więcej niż w Dreźnie, które jest drugie w zestawieniu: 133 mg — wynika z badań Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDD).

Stężenie w ściekach Oslo wzrosło ponaddwukrotnie od poprzedniego badania z 2013 r., kiedy wyniosło 107,9 mg. EMCDD prowadzi każdego roku analizę narkotyków w ściekach w 50 największych miastach Europy.

Zdaniem ekspertów, to znacznie bardziej niezawodny sposób niż konwencjonalne badania. Norwegia, mimo ogromnych zasobów ropy i największego na świecie funduszu socjalnego, od lat zmaga się z dużą liczbą osób umierających w wyniku przedawkowania narkotyków i przemocy. W 2014 r. była ona najwyższa w Europie: 76 na 1 mln mieszkańców wobec 17 na 1 mln na Starym Kontynencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu