PAIiIZ nagrodziła gminy za najlepiej przygotowane tereny pod inwestycje

PAP
opublikowano: 27-10-2014, 18:24

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych nagrodziła w poniedziałek 16 gmin, które najlepiej przygotowały tereny pod inwestycje. Adam Małecki z PAIiIZ podkreśla, że dla inwestorów liczy się też bliskość dróg szybkiego ruchu i Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Małecki zwrócił także uwagę, że gminy, które chcą przyciągnąć inwestorów, powinny zadbać o to, aby usprawnić formalności, jakie inwestor będzie musiał wykonać, a także dobrze przygotować wszelkiego rodzaju procedury decyzyjne dotyczące ewentualnych inwestycji, aby wykluczyć potencjalne problemy. "Dla firm ważna jest też bliskość dróg szybkiego ruchu oraz dostęp do Specjalnych Stref Ekonomicznych" - powiedział Adam Małecki, wicedyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych w PAIiIZ.

W tegorocznej edycji konkursu "Grunt na medal" wzięło udział 136 gmin, które nadesłały 212 ofert terenów inwestycyjnych. Spośród nich 90 to oferty nowe, których nie było dotychczas w bazie PAIiIZ. W tym roku konkurs zdominowały tereny z województw wielkopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Spośród nich jury konkursu wybrało 16 najlepszych.

Nagrodzone gminy mogą liczyć na promocję terenu inwestycyjnego, a także na większe zainteresowanie inwestorów zgłaszających się do PAIiIZ lub jego regionalnych partnerów Centrów Obsługi Inwestora.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że konkurs ma pokazywać dobre praktyki samorządów. "Dziś gminy, żeby poważnie myśleć o zrealizowaniu swoich celów inwestycyjnych, nie mogą tylko wystawić kawałek pola czy gruntu, a przy nim postawić tabliczkę z napisem +Specjalna Strefa Ekonomiczna+ czy +Teren inwestycyjny+. Trzeba w takich gruntach zapewnić dostęp do energii, wody, kanalizację, trzeba mieć szkolnictwo zawodowe w regionie, tak żeby poważnie traktować kogoś, kto na dłużej chce się związać z danym terenem. Trzeba także uzyskać akceptację społeczną co do rodzaju produkcji, ewentualnej uciążliwości, a także zadbać o dobre relacje między pracodawcą a przyszłymi pracownikami” - powiedział Piechociński.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podkreślił, że 60 proc. działek, które były laureatami poprzednich edycji konkursu, ma już inwestorów. "Każdy inwestor jest dla nas cenny - zarówno ten zagraniczny, jak i polski. Wiedzą o tym doskonale gminy, gdzie zlokalizowanych jest 16 nagrodzonych w tym roku gruntów inwestycyjnych" - powiedział Majman.

Ogólnopolski Konkurs „Grunt na medal” organizowany jest przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora, pod patronatem honorowym wiceprezesa Rady Ministrów i ministra gospodarki Janusz Piechocińskiego oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Do tej pory w czterech edycjach konkursu wzięło udział 1045 gmin, które łącznie przedstawiły 1625 ofert lokalizacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane