Paliwa: PKN Orlen uwalnia rezerwy, Ministerstwo Finansów obniża akcyzę

opublikowano: 12-05-2004, 17:05

PKN Orlen poinformował, że otrzymał już decyzję Ministerstwa Gospodarki o uwolnieniu zapasów obowiązkowych benzyny bezołowiowej. Ministerstwo Finansów poinformowało tymczasem, że tymczasowo obniża o 5 groszy/litr akcyzę na benzynę.

- Uwolnienie zapasów obowiązkowych paliwa zlokalizowanych w bazach magazynowych na terenie całego kraju będzie następowało stopniowo w zależności od potrzeb rynku - powiedziała Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Odtworzenie zapasów obowiązkowych benzyny bezołowiowej, które PKN Orlen musi utrzymywać ustawowo, ma nastąpić do 30 czerwca 2004 roku, z produkcji własnej koncernu. PKN Orlen ma ponieść wszelkie koszty związane z uwolnieniem i późniejszą odbudową zapasów paliwa.

- Cena uwalnianych zapasów paliwa będzie zbliżona do aktualnej ceny rynkowej. Uwolnienie powinno ustabilizować krajowy rynek tych produktów - powiedziała Karpińska.

Analitycy szacują wielkość uwolnionych zapasów paliwa na ok. 40 tys. ton.

Możliwość obniżki akcyzy na benzynę sygnalizował w ubiegłym tygodniu premier Marek Belka. Argumentował, że budżet państwa stać na taki ruch.

- Mamy bardzo wysokie ceny ropy i wpływy budżetowe z VAT-u na benzynę są odpowiednio wyższe. Można sobie wtedy pozwolić na pewne obniżenie akcyzy np. na miesiąc albo dwa, dopóki ceny ropy z tego szaleństwa nie wyjdą – mówił premier.

Doradca ministra finansów Jarosław Neneman ujawnił, że dochody budżetu spadną w związku z obniżką akcyzy o 17,5 mln zł miesięcznie, ale zostanie to skompensowane przez większe wpływy z VAT-u.

Z ustaleń PAP w Ministerstwie Finansów wynika, że rozporządzenie w sprawie obniżenia akcyzy zostanie w czwartek przekazane do uzgodnień międzyresortowych. Minister finansów podpisze je prawdopodobnie w poniedziałek lub wtorek. Zacznie ono obowiązywać z chwilą opublikowania, co nastąpi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Witold Ozimski, analityk firmy Reflex uważa, że zmniejszenie akcyzy o 5 groszy na litrze powinno spowodować spadek ceny benzyny o 5-6 groszy.

- Jest to teoretyczna możliwość obniżenia ceny, gdyż akcyza jest tylko jednym z czynników wpływających na cenę detaliczną paliwa. Jednakże nie wiadomo, jak ostatecznie zachowają się dystrybutorzy - powiedział.

Jego zdaniem obniżka akcyzy jest zbyt mała, by ustabilizować rynek. Można jednak spodziewać się korekty cen w dół, gdyż od kilku dni nastąpił spadek cen benzyny na światowych giełdach.

MD, PAP, IAR, Radio Zet

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Paliwa: PKN Orlen uwalnia rezerwy, Ministerstwo Finansów obniża akcyzę