PEŁNA-OPINIE-RPP obniżyła stopy o 25 pb, nastawienie neutralne

Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA
29-01-2003, 13:10

WARSZAWA (Reuters) - Zgodnie z przewidywaniami analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na zakończonym dziś posiedzeniu zredukowała stopy procentowe o 25 punktów bazowych, wynika z opublikowanego w środę komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Większość analityków spodziewała się, że redukcja nastąpi, a jej poziom wyniesie 25 punktów bazowych. RPP utrzymała neutralne nastawienie w polityce pieniężnej.

Główna stopa rynkowa wynosi więc nie mniej niż 6,50 procent wobec 6,75 procent przed redukcją, stopa redyskontowa weksli 7,25 procent wobec 7,50 procent, lombardowa 8,50 procent wobec 8,75 procent, a stopa oprocentowania lokaty terminowej 4,50 procent wobec 4,75 procent.

Decyzje Rady wchodzą w życie od 30 stycznia.

Konferencja prasowa rozpocznie się dziś o godzinie 16.00.

Obecnie poziom głównej stopy procentowej na Węgrzech wynosi 6,5 procent, a w Czechach 2,75 procent.

Poniżej publikujemy komentarze na temat decyzji RPP w sprawie stóp procentowych.

JACEK WIŚNIEWSKI, SZEF DZIAŁU ANALIZ PEKAO SA

"Rada trafiła dokładnie w oczekiwania rynku. Wydaje się, że stopy będą dalej spadać, bo inflacja nie rośnie, a wzrost gospodarczy nie przyspiesza w takim tempie, aby spowodował wzrost inflacji zagrażający celowi inflacyjnemu.

Czekamy na konferencję prasową. Komentarze na niej pomogą określić skłonność Rady do dalszych redukcji. My prognozujemy, że do końca roku stopy zostaną obcięte o kolejne 100 punktów bazowych."

TIMOTHY ASH, ANALITYK DS. RYNKÓW WSCHODZĄCYCH W BANKU BEAR STERNS W LONDYNIE.

"To nie jest zaskoczenie, lecz kontynuacja cyklu łagodzenia polityki gospodarczej, który wciąż trwa. Spodziewamy się kolejnych obniżek, bo inflacja jest wciąż bardzo niska, podobnie jak wzrost gospodarczy. Moim zdaniem jest jeszcze duże pole do obniżek stóp, przynajmniej o 100 punktów bazowych.

Rynek prawdopodobnie pozytywnie zareaguje na tę decyzję.

Nie widzę wielkiego związku pomiędzy wydarzeniami na Węgrzech a dzisiejszą obniżką, ponieważ, jeżeli wierzyć Balcerowiczowi, to płynny kurs złotego powinien wytrzymać presję zewnętrzną".

MATEUSZ SZCZUREK, EKONOMISTA ING BANKU ŚLĄSKIEGO:

"Taka decyzja była szeroko oczekiwana przez rynki. Argumentując ją na konferencji prasowej Rada Polityki Pieniężnej zapewne powie, że wynikała ona z obniżenia się inflacji bazowej oraz oczekiwań na dalszą zniżkę inflacji.

Również słaba sytuacja gospodarcza w Europie zapewne miała wpływ na ich decyzję. Nie sądzę, że miały na nią wpływ inne czynniki zewnętrzne takie jak Węgry czy Irak.

Naszym zdaniem w ciągu najbliższych dwóch miesięcy RPP znów obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz o kolejne 25 punktów w drugim kwartale tego roku."

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PEŁNA-OPINIE-RPP obniżyła stopy o 25 pb, nastawienie neutralne