Pengab wzrósł w kwietniu o 4,4 pkt do 42,1 pkt

DI, ISB
17-04-2008, 10:16

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w  kwietniu o 4,4 pkt m/m do 42,1 pkt, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego w czwartek przez firmę badawczą Pentor. W porównaniu do kwietnia 2007 roku wskaźnik ten jest wyższy o 1,0 pkt.

"Wzrost wartości indeksu to efekt zarówno poprawy wskaźnika oceny, o 5,4 pkt, jak i wzrostu wskaźnika prognoz - o 3,4 pkt" - głosi komunikat.

Obecnie skumulowany wskaźnik ocen wynosi 36,4 pkt, a wskaźnik prognoz 47,7 pkt.

"Wzrosła ocena koniunktury dla depozytów bieżących złotowych i dewizowych, spadła natomiast ocena koniunktury dla depozytów terminowych, zarówno złotowych, jak i dewizowych. Wzrosty odnotowuje się na wszystkich rynkach kredytowych: kredytów konsumenckich i mieszkaniowych dla osób prywatnych, złotowych i dewizowych oraz kredytów o wartości powyżej 1 mln euro udzielanych przedsiębiorcom" - czytamy dalej.

W kwietniu wzrosła ocena na rynku akcji, jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i polis ubezpieczeń na życie. Spadki notuje się natomiast na rynku obligacji oraz w odniesieniu do liczy nowootwieranych rachunków, podano także.

"W warstwie prognostycznej nastąpił wzrost na rynku bieżących depozytów złotowych i dewizowych oraz terminowych depozytów dewizowych. Spadki przewidywane są dla rynków kredytów złotowych, konsumenckich i mieszkaniowych, wzrost natomiast - dla kredytów o wartości do 1 mln euro oraz kredytów dewizowych. Przewiduje się spadek koniunktury na rynku obligacji oraz wzrost na rynku akcji, funduszy inwestycyjnych i polis na życie" - głosi komunikat.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował wzrost w stosunku do marca - o 7,2 pkt do 52,2 pkt, podano także.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 14 kwietnia. W telefonicznym badaniu wzięło udział 204 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pengab wzrósł w kwietniu o 4,4 pkt do 42,1 pkt