Pharmena gotowa do transferu

opublikowano: 20-03-2019, 22:00

Spółka z NewConnect, którą kontroluje Pelion, rozpoczyna ofertę publiczną z zachowaniem prawa poboru. Pieniądze wyda na suplementy diety.

Po ponad dekadzie na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy przyszła pora na przeskoczenie na duży parkiet. Pharmena, która zadebiutowała na rynku New- Connect w 2008 r., na początku kwietnia ma się przenieść na rynek równoległy GPW. Chwilę później rozpocznie przyjmowanie zapisów od dotychczasowych akcjonariuszy, którzy będą chcieli skorzystać z prawa poboru w ramach publicznej, zamkniętej oferty nowych akcji. Wyemituje do 2,64 nowych walorów, które będzie można obejmować po 6 zł, co oznacza, że cała emisja będzie warta maksymalnie 15,8 mln zł. W środę na NewConnect za akcje spółki płacono 6,45 zł.

Pharmena przez lata osiągała przychody głównie z produkcjii sprzedaży dermokosmetyków (m.in. preparatu, zapobiegającemu wypadaniu włosów), ale jej głównym celem było opracowanie i wprowadzenie na rynek suplementów diety, opartych na opatentowanej przez spółkę cząsteczce 1-MNA. W czerwcu ubiegłego roku, po pięciu latach od złożenia wniosku, Pharmena uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na wprowadzenie na rynek produktów opartych na tej cząsteczce, którą zarejestrowano jako „nową żywność”. Według spółki zmniejsza ona m.in. ryzyko miażdżycy.

— Pieniądze z emisji akcji zostaną przeznaczone przede wszystkim na realizację planów związanych z rozwojem nowej gałęzi biznesu, czyli innowacyjnych suplementów diety. Naszą intencją jest rozbudowa portfolio produktowego w ramach nowej marki oraz wejście ze sprzedażą na rynki zagraniczne — mówi Konrad Pałka, prezes i znaczący akcjonariusz Pharmeny.

Pierwszy suplement diety oparty na 1-MNA został wprowadzony do sprzedaży w Polsce w grudniu ubiegłego roku. Spółka zamierza w najbliższym roku rozpocząć sprzedaż siedmiu kolejnych w ramach jednej marki parasolowej. Potencjalny rynek dla tych produktów — tylko w skali Polski — Pharmena szacuje w prospekcie na prawie 500 mln zł. Suplementy mają być też sprzedawane w innych krajach Europy — zarówno pod marką Pharmeny, jak i pod markami partnerów handlowych.

Priorytety to Włochy, Francja, Belgia, Wielka Brytania i Irlandia. Pharmena podaje, że przeznaczy 6,3 mln zł z emisji na wprowadzenie nowych suplementów do sprzedaży w Europie w ciągu najbliższych dwóch lat. 2 mln zł mają pójść na rejestrację 1-MNA jako „nowej żywności” w Chinach, Indiach, Japonii i Australii, a 0,5 mln zł — na badania przedkliniczne, weryfikujące przydatność cząsteczki w leczeniu niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby i tętniczego nadciśnieniapłucnego. Reszta wpływów z emisji pójdzie na spłatę pożyczek zaciągniętych u głównych akcjonariuszy. Pakiet kontrolny w Pharmenie ma Pelion, notowany do 2017 r. na GPW czołowy dystrybutor farmaceutyczny w Polsce i właściciel sieci aptek Dbam o Zdrowie. Należy do niego 58,7 proc. akcji. Pakiet 7,7 proc. ma przewodniczący rady nadzorczej prof. Jerzy Gębicki, a 5,4 proc. — prezes Konrad Pałka.

Pelion już zadeklarował, że skorzysta z prawa poboru. Pozostali akcjonariusze będą mogli zapisywać się na nowe akcje od 4 do 23 kwietnia. W tym samym czasie będą też przyjmowane zapisy dodatkowe. Przydział akcji nowej emisji przewidziano na 8 maja. Tydzień później zapisy na akcje nieobjęte w ramach wykonania prawa poboru i zapisów dodatkowych będą mogły objąć podmioty, które zaprosi do tego zarząd spółki.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy