Pierwszy komercyjny lot samolotu KLM z użyciem paliwa syntetycznego

opublikowano: 08-02-2021, 17:10

Lot pasażerski z Amsterdamu do Madrytu samolotu należącego do holenderskiej linii KLM był pierwszym w historii, podczas którego wykorzystano syntetyczne paliwo lotnicze o zrównoważonym pochodzeniu.

KLM
KLM
Fot/ b1-foto/Pixabay

Samolot Boeing 737-800 zużył w trakcie lotu 500 litrów paliwa syntetycznego, które stanowiło ponad 5 proc. paliwa potrzebnego na podróż, podał KLM w oświadczeniu. Przewoźnik poinformował, że lot z Amsterdamu do Madrytu odbył się 22 stycznia.

Syntetyczne paliwo wykorzystane przez KLM zostało wyprodukowane w laboratorium Shella przy użyciu dwutlenku węgla wychwyconego z największej rafinerii ropy naftowej w Europie w Pernis koło Rotterdamu oraz z hodowli bydła w północnej Holandii.

Marjan van Loon, prezes holenderskiego oddziału Shella, powiedział, że teraz celem jest przekształcenie paliwa syntetycznego z „czegoś, co jest technicznie możliwe, w coś, co jest ekonomicznie opłacalne”, obniżając przy tym koszty i przyspieszając produkcję.

Linie lotnicze uważają, że rozwój paliw syntetycznych ma bardzo duże znaczenie dla ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zanim wodór i energia elektryczna pozwolą wyeliminować ten problem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane