Pierwszy tranzytowy pociąg towarowy z Niemiec do Moskwy przez Warszawę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 17:32

Pierwszy tranzytowy pociąg towarowy z podberlińskiej stacji Seddin do Moskwy przejechał w czwartek przez Warszawę. Po godzinie 15 miał 15-minutowy postój na stacji Warszawa Gdańska.

Pierwszy tranzytowy pociąg towarowy z podberlińskiej stacji Seddin do Moskwy przejechał w czwartek przez Warszawę. Po godzinie 15 miał 15-minutowy postój na stacji Warszawa Gdańska.

    "Jest to duży sukces, nie tylko dla kolei, ale przede wszystkim dla klientów, bo skróceniu ulega czas przejazdu pociągu z Berlina przez Warszawę i Mińsk do Moskwy" - powiedział dziennikarzom na stacji prezes zarządu PKP Andrzej Wach.

    Pociągiem podróżują szefowie czterech kolei: niemieckiej, polskiej, białoruskiej i rosyjskiej. Prezes niemieckich kolei Hartmut Mehdorn zapowiedział wspólne starania dla przyśpieszenia odprawy pociągów na granicach.

    Szefowie czterech kolei mają rozmawiać o zwiększeniu przewozów tranzytowych na trasie Berlin-Moskwa.

    Kolejowe przewozy tranzytowe w Polsce wynoszą 0,2 mln ton ze Wschodu na Zachód i 0,7 mln ton z Zachodu na Wschód - wynika z danych PKP Cargo.

    Znacznie większe są kolejowe przewozy dwustronne między Polską a sąsiadami. Z Polski do Niemiec przewozimy 10 mln ton towarów, z Niemiec do Polski 2 mln ton, z Polski do Białorusi 0,3 mln ton, z Białorusi do Polski 2,5 mln ton, z Rosji do Polski 4,7 mln ton, a z Polski do Rosji 0,4 mln ton (wszystkie dane za 2004 rok).

    Pociąg dotrze do Moskwy 20 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane