Pierwszy wspólny unijny program badawczy w dziedzinie obronności

opublikowano: 14-05-2007, 18:08

Ministrowie obrony 20 krajów, w tym Polski, podpisali w poniedziałek w Brukseli porozumienie inaugurujące pierwszy wspólny program badawczy Europejskiej Agencji Obrony (EDA) wartości 55 mln euro. Polska jest jednym z największych uczestników projektu.

Bierze w nim udział 19 krajów UE i Norwegia.

Polska zadeklarowała 10 mln euro udziału w programie, który ma nadać konkretny kształt współpracy w dziedzinie obronnej w ramach EDA (zrzeszającej wszystkie kraje UE poza Danią) i pokazać, że członkowie UE potrafią współpracować nad nowymi technologiami w wojsku i połączyć swoje środki, by razem wydać więcej i skuteczniej.

Dla porównania - Niemcy i Francja zadeklarowały po 12 mln.

Wynikami prac podzielą się wszyscy udziałowcy trzyletniego projektu. Po jego zakończeniu Polska ma szansę stać się współwłaścicielem nowych technologii przydatnych wojsku, w tym wypadku z dziedziny tzw. force protection, czyli ochrony np. przed bronią masowego rażenia, przeciwminowej. Chodzi też o zdalne wykrywanie skażeń czy bezzałogowe samoloty zwiadowcze.

Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło przekonywał w Brukseli na konferencji prasowej, że udział w projekcie jest szansą na integrację polskiego przemysłu zbrojeniowego, a także, że otwiera nowe perspektywy współpracy jednostek naukowo- badawczych z partnerami z Zachodu. "Możliwość kooperacji z najbardziej zaawansowanymi technologicznie i najważniejszymi firmami z Europy jest wielką szansą na przyszłość" - powiedział.

Wśród zainteresowanych placówek wymienił m.in. Wojskową Akademię Techniczną, Uniwersytet Warszawski, Przemysłowy Instytut Technologiczny i Politechnikę Łódzką. "W sumie 27 polskich podmiotów zgłosiło gotowość udziału w realizacji programu" - powiedział minister.

10 milionów euro, jakie zadeklarowała Polska, wróci do polskich ośrodków np. w postaci grantów naukowych.

55 mln euro na trzyletni program badawczy to stosunkowo niewiele, ale zdecydowanie więcej, niż udawało się zebrać do tej pory na podobne inicjatywy w ramach EDA. Komisja Europejska szacuje połączone budżety obronne krajów UE na 169 mld euro.

Michał Kot (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu