PIP przyjdzie bez uprzedzenia

opublikowano: 19-01-2016, 22:00

Po zmianie interpretacji konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy inspektorzy zwiększą skuteczność swoich działań.

Pracodawcy będą kontrolowani przez inspekcję pracy bez uprzedniego zawiadomienia. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) nie będzie kierowała się przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która wymaga, aby o kontroli powiadomiono pisemnie z siedmiodniowym uprzedzeniem. Ustawę rozszerzono o taki wymóg w 2009 r., wprowadzając wiele ograniczeń przy prowadzeniu różnego rodzaju kontroli u przedsiębiorców.

POPRAWA SKUTECZNOŚCI:
POPRAWA SKUTECZNOŚCI:
Decyzją Iwony Hickiewicz, głównego inspektora pracy, pracodawcy nie będą powiadamiani wcześniej o planowanych u nich kontrolach. Ten obowiązek osłabiał skuteczność działań inspekcji, np. przy sprawdzaniu legalności zatrudnienia.
ARC

— W ten sposób będą kontrolowani wszyscy pracodawcy, co jest możliwe na mocy Konwencji nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy — mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy (GIP).

Wyjaśnia, że do tej pory za obowiązkowe uznawano zawiadomienia firm usługowych o planowanych kontrolach. Według dotychczasowej interpretacji konwencji, uprzedzenia nie były wymagane w przypadku kontrolowania przestrzegania prawa pracy w przemyśle i handlu.

Inspektorzy mieli i mają prawo tak działać także wtedy, gdy według ich informacji w danej firmie doszło do bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia oraz gdy istniało podejrzenie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa.

Dotychczasowe ograniczenia prowadziły do absurdów. Na przykład takich, że inspekcja powiadamiała o planowanej kontroli przedsiębiorcę, który na budowie zatrudniał ludzi na czarno.

To powinno się zmienić po wydaniu postanowienia głównego inspektora w sprawie kontrolowania bez uprzedzenia przestrzegania przepisów prawa pracy przez wszystkich pracodawców i przedsiębiorców. Decyzja ta wynika z przyjęcia, zgodnie m.in. ze stanowiskiem rządu, że wspomniana konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczy firm z każdej branży, a nie jedynie przemysłu i handlu, czyli także usługowych.

Danuta Rutkowska podkreśla, że taka zmiana działania podniesie skuteczność inspekcji pracy, której się od niej od dawna wymaga i oczekuje.

O uwolnienie PIP spod wymagań ustawy o swobodzie działalności gospodarczej inspekcja apelowała od dawna. Część sądów też zajmowała stanowisko, że wymóg zawiadomienia o kontroli nie powinien dotyczyć tej instytucji. Orzecznictwo w tej sprawie nie było jednak jednolite. Przeciwni takim poglądom sędziowie uznawali, że działania kontrolne podejmowane bez uprzedzenia prowadzono z naruszeniem prawa.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane