PiS: wyższe kary dla pracodawców zwiększą ochronę pracowników

opublikowano: 20-02-2007, 13:51

Zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie prawa pracy, proponowane w prezydenckim projekcie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, zwiększy ochronę pracowników, twierdzi Stanisław Szwed (PiS).

Według wiceprzewodniczącego sejmowej komisji pracy Stanisława Szweda (PiS) zaostrzenie kar za nieprzestrzeganie prawa pracy, proponowane w prezydenckim projekcie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), zwiększy ochronę pracowników.

"Najistotniejsze w ustawie jest to, że zostanie zwiększony taryfikator kar. Druga ważna sprawa to objęcie kontrolą podmiotów samozatrudniających się - a to w tej chwili stanowi poważny problem" - powiedział PAP Szwed.

Jego zdaniem nowa ustawa o PIP, m.in. zwiększy skuteczność wykrywania nadużyć. W ubiegły piątek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy. Głosowanie zaplanowano na przyszły tydzień.

Szwed dodał, że projekt zakłada m.in. wzrost kar za nieprzestrzeganie prawa pracy (minimalna kara nadal będzie wynosiła 1 tys. zł, ale maksymalna, która dotychczas wynosiła 5 tys zł ma wzrosnąć do 30 tys. zł.). Ustawa nie przewiduje zasadniczych zmian w organizacji PiP.

Poinformował, że Platforma Obywatelska zgłosiła do ustawy poprawki dotyczące m.in. gradacji kar i obniżenia ich wysokości. Według posła Szweda nie wnoszą one do projektu istotnych zmian.

"My uważamy, że rozpiętość kar proponowanych w ustawie jest po to, aby to sąd decydował o ich wysokości, biorąc pod uwagę szkodliwość czynu, wielkość firmy i jej kondycję finansową" - podkreślił Szwed.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS: wyższe kary dla pracodawców zwiększą ochronę pracowników