PKB Szwecji wzrósł mniej niż oczekiwano

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 13-11-2020, 13:31

Szwedzka gospodarka odnotowała w III kwartale słabszy wzrost niż oczekiwano.

fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum
fot. REUTERS/Ints Kalnins/Forum

Jak wynika z danych Statistics Sweden, PKB tej skandynawskiej gospodarki wzrósł w okresie lipiec-wrzesień 2020 r. o 4,3 proc. w porównaniu z II kw. To wynik słabszy niż wynosiła mediana prognoz ekonomistów, kształtująca się na poziomie 5,0 proc.

Tymczasem w drugim kwartale szwedzka gospodarka skurczyła się o 8,6 proc. w związku z wprowadzeniem obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

Poprawa wyniku w III kwartale była w głównej mierze zasługą wzrostu produkcji eksportowej.

Odbicie w III kw. wskazuje, że w 2020 r. recesja w Szwecji będzie płytsza niż w przypadku większości państw. Mimo to pojawiają się oznaki spowolnienia działalności, a nowe środki zapobiegawcze w kraju i za granicą oznaczają ryzyko pogorszenia sytuacji w miesiącach zimowych – oceniła Johanna Jeansson, ekonomistka agencji Bloomberg.

Szwecja w przeciwieństwie do innych krajów nie zdecydowała się na lockdown. W efekcie musi mierzyć się z większą niż w innych krajach nordyckich liczbą zgonów, szczególnie wśród starszych obywateli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane