PKO BP zapowiada poprawię wyników i modernizację placówek

Internet Securities
opublikowano: 14-02-2005, 14:24

Prezes PKO BP SA Andrzej Podsiadło podtrzymał oczekiwania dalszej poprawy wyników banku w 2005 roku po tym, jak w 2004 roku zysk netto grupy wzrósł o 27,2% do 1,51 mld zł. Prezes dodał, że zarząd nie zdecydował jeszcze, jakiej wysokości dywidendę zaproponuje akcjonariuszom.

Prezes PKO BP SA Andrzej Podsiadło podtrzymał oczekiwania dalszej poprawy wyników banku w 2005 roku po tym, jak w 2004 roku zysk netto grupy wzrósł o 27,2% do 1,51 mld zł. Prezes dodał, że zarząd nie zdecydował jeszcze, jakiej wysokości dywidendę zaproponuje akcjonariuszom. „Jesteśmy silnie przekonani, że wyniki w roku bieżącym będą lepsze niż w 2004 roku” – powiedział Podsiadło podczas konferencji prasowej.

Prezes nie odpowiedział na pytanie, czy wzrost zysku netto będzie dwucyfrowy. Podkreślił jedynie, że rok 2004 był kolejnym, w którym bank utrzymał dwucyfrową dynamikę wzrostu.

„Będziemy się starali, aby przyrost zysku netto był satysfakcjonujący” – powiedział jedynie prezes.

ZARZĄD NIE ZDECYDOWAŁ O DYWIDENDZIE ZA 2004 ROK

Podsiało powiedział także, że nie ma jeszcze propozycji zarządu odnośnie wysokości dywidendy z zysku za 2004 rok.

„Znając wyniki ostateczne, będziemy to ponownie rozważać. [...] Wysokość dywidendy jest ograniczona zyskiem netto” – powiedział.

Wcześniej prezes Podsiadło wielokrotnie mówił, że po debiucie na GPW w listopadzie PKO BP będzie wypłacać dywidendę w wysokości nawet więcej niż 40%.

W 2005 ROKU MODERNIZACJA PLACÓWEK

Podsiadło zapowiedział także, że w roku 2004 PKO BP będzie kontynuował wdrażanie zintegrowanego systemu IT dla banku.

„To będą przygotowania do zakończenia tego procesu” – powiedział prezes.

W grudniu PKO BP podpisał aneksy do umowy głównej z konsorcjum Softbanku SA na opracowanie i wdrożenie zintegrowanego sytemu informatycznego, które przewidują zwiększenie wartości kontraktu o 71,2 mln USD z wyjściowego poziomu 443 mln zł.

Dodatkowo w 2005 roku bank rozpocznie modernizację wszystkich placówek banku, których na koniec roku 2004 było 1266.

„Chodzi o modernizację technologiczną, koszty tej operacji to kilkaset milionów złotych w tym roku i tyle samo, albo nieco więcej, w przyszłym. Proces potrwa około dwóch lat, choć nie wykluczamy, że w przypadku niektórych jednostek może się to przedłużyć” – powiedział prezes.

DO MAJA UZGODNIONA STRATEGIA DLA BANKU POCZTOWEGO

Do końca maja, jak zapowiedział Podsiadło, mają potrwać rozmowy z Pocztą Polską na temat strategii dla Banku Pocztowego.

„Do końca maja wspólnie z Pocztą Polską wypracujemy strategię dla Banku Pocztowego” – zapowiedział Podsiadło.

Obecnie 75% minus jedna akcja banku należy do Poczty Polskiej, a pozostałe 25% plus jedna akcja – do banku PKO BP SA, który kupił je w sierpniu br. od Prokom Investments SA. Economist Intelligence Unit (EIU) szacował wartość tej transakcji na 180-190 mln zł. Bank Pocztowy ma obecnie 60 oddziałów w całej Polsce. Jego produkty są dostępne także w urzędach pocztowych.

Oprócz aktywności w zakresie działalności Banku Pocztowego, Podsiadło nie wykluczył akwizycji poza granicami Polski.

„My jesteśmy zainteresowani przejmowaniem innych banków, nie dotyczy to tylko Polski, a może przede wszystkim Polski, […] choć jeżeli tu pojawi się jakaś okazja, to nie wykluczamy także tego” – powiedział prezes.

PKO BP jest obecny aktualnie na rynku ukraińskim poprzez zakupiony w ubiegłym roku Kredyt Bank Ukraina.

Według opublikowanych w poniedziałek danych za czwarty kwartał ub. roku, grupa miała w całym 2004 roku 1514,38 mln zł zysku wobec 1190,98 mln zł zysku rok wcześniej przy przychodach odsetkowych odpowiednio 5310,25 mln zł wobec 5134,11 mln zł. Analitycy oczekiwali rocznego zysku netto w wysokości średnio 1524,3 mln zł.

Wzrost zysku banku nastąpił głównie dzięki zwiększeniu wyniku odsetkowego o 158 mln zł, czyli o 4,6%, do poziomu 3.590,3 mln zł. Natomiast wynik z prowizji zwiększył się o 15% r/r do 1.375,1 mln zł.

„Od strony biznesowej możemy być jak najbardziej zadowoleni, co dodatkowo jest odzwierciedlone w we wskaźnikach wydajnościowych banku” – powiedział Podsiadło.

Wskaźnik ROE (zwrot na kapitale) za rok 2004 wyniósł 20,9% wobec 20,0% w 2003 roku, natomiast ROA (zwrot na aktywach) ukształtowało się na poziomie 1,86% wobec 1,43% rok wcześniej.

„Poprawiła się także jakość portfela kredytowego, wskaźnik kredytów nieregularnych portfelu banku spadł do poniżej 9%” – stwierdził prezes.

„Dodatkowo przestaliśmy tracić rynek, a w niektórych produktach nawet odzyskujemy udziały” – dodał Podsiadło.

PKO BP zatrudnia 35,4 tys. osób. Posiada 1266 placówek oraz 2725 agencji. Obsługuje 5.527,5 tys. ROR-ów oraz 5.443,1 tys. kart płatniczych, w tym 328,2 tys. kart kredytowych. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane