Płace w Japonii wzrosły najmocniej od 17 lat

Wynagrodzenia w Japonii wzrosły najmocniej od 1997 r., jednak nie pozwoliło to na przebicie inflacji, informuje serwis Bloomberg.

Średnia miesięczna płaca wzrosła w lipcu o 2,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. wobec 1 proc. dynamiki odnotowanej w czerwcu, wynika z danych opublikowanych przez japońskie ministerstwo pracy. Uwzględniając jednak inflację, realna płaca zmniejszyła się o 1,4 proc. notując 13-ty z rzędu miesięczny spadek. Bez uwzględniania bonusów, premii i godzin nadliczbowych, płace zwiększyły się o 0,7 proc., najmocniej od 2000 r.

Japończycy ograniczają konsumpcję
Zobacz więcej

Japończycy ograniczają konsumpcję

Płace w Japonii wzrosły, ale przegrywają z inflacją, a konsumenci mając niejasne perspektyw gospodarcze wydają mniej na "zbytki". Na zdjęciu przechodnie w Ginza, dystrykcie finansowym w Tokio fot. Bloomberg

„Z jednej strony to pozytywny sygnał, gdyż pomaga konsumentom poradzić sobie z rosnącymi kosztami życia, jednak z drugiej strony nie należy oczekiwać szybkiego wzrostu wydatków konsumentów z powodu niepewności odnośnie perspektyw gospodarczych” – ocenia Tsuyoshi Ueno, ekonomista z tokijskiego Instytutu Badań PIP.

W drugim kwartale 2014 r. japońska gospodarka skurczyła się aż o 6,8 proc. w ujęciu kwartalnym, zaś konsumenci i przedsiębiorstwa znacznie ograniczyli wydatki po podwyższeniu w kwietniu podatku od sprzedaży.

Tymczasem inflacja konsumencka, bez uwzględniania cen świeżej żywności wzrosła o 3,3 proc. w lipcu wobec wartości sprzed roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Płace w Japonii wzrosły najmocniej od 17 lat