Plantatorzy porozumieli się wstępnie z MSP ws. prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej

PAP
opublikowano: 09-10-2014, 18:30

Przedstawiciele plantatorów i pracowników Krajowej Spółki Cukrowej (KSC) porozumieli się w czwartek z Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) w sprawie wstępnej koncepcji prywatyzacji KSC - poinformował w komunikacie resort skarbu.

"Zrobiliśmy ważny krok w stronę prywatyzacji KSC. Zależy nam na utrzymaniu plantatorsko-pracowniczego charakteru tej spółki" - powiedziała PAP rzeczniczka resortu Agnieszka Jabłońska-Twaróg. Zastrzegła, że dla dobra tego procesu resort poinformuje o szczegółach koncepcji po ostatecznym zakończeniu negocjacji.

Szczegóły mają być ustalone podczas kolejnych spotkań.

W lipcu wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zapewnił na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, że Krajowa Spółka Cukrowa zostanie sprywatyzowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli na podstawie ustawy "o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym" z 1994 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów "w sprawie programu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej" z 2004 r. Prawo zakupu akcji KSC ma ok. 18 tys. osób.

Jest to już trzecie podejście do prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej (KSC). Poprzedni proces prywatyzacji MSP zamknęło 26 kwietnia 2013 r. Pierwsza próba sprzedania spółki została unieważniona w marcu 2012 r.

Dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza powiedział PAP, że kierunkowe uzgodnienia zostały już przyjęte, teraz będą odbywały się tylko spotkania robocze.

Jak powiedział, ministerstwo skarbu przyjęło propozycje Związku i zgodziło się na przypisanie zakupu akcji do wielkości kontraktacji. Według szacunków KZPBC na tonę buraków przypada 155 akcji. Kupujący akcje ponadto będzie miał prawo do kontraktacji buraków zgodnie z ilością kupionych akcji.

Według Kobzy, resort zgodził się także na równoległą wycenę spółki przez stronę związkową. Zastrzegł, że nie będzie ona traktowana przez kierownictwo resortu skarbu jako wiążąca, ale może być puntem do rozmów. Wycena spółki ma być przygotowana do połowy grudnia br. Jednocześnie ma być opracowany prospekt emisyjny.

Zdaniem Kobzy, cena akcji KSC powinna być niższa niż przy poprzedniej ofercie (było to 1,6 zł), gdyż obecnie cena cukru jest niska, co oznacza, że spółka ma coraz mniejszą wartość. Zapłata za akcje będzie mogła być płacona w ratach rozłożonych na 7 lat - dodał.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 r., obecnie w jej skład wchodzi 7 cukrowni. Spółka ma ok. 40-proc. udział w krajowym rynku cukru. Prywatyzacja KSC rozpoczęła się w 2011 r. Oferowano ponad 777 mln akcji, stanowiących ok. 79 proc. kapitału zakładowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane