Czytasz dzięki

Play zanurkował przez głównych akcjonariuszy

opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Kurs telekomu poszedł ostro w dół po tym, jak główni akcjonariusze postanowili sprzedać walory za ponad 700 mln zł.

Dobry sprzedawca potrafi dwa razy sprzedać to samo. Nieco ponad dwa lata po ofercie publicznej akcji Playa, która była jedną z największych w historii warszawskiej giełdy, a sprzedano papiery za 4,4 mld zł, kontrolujący telekom grecko-islandzki duet znowu wyszedł z ofertą na rynek. W ramach przyspieszonej budowy księgi popytu, ogłoszonej w środę po południu i przeprowadzonej w czwartek, główni akcjonariusze znaleźli chętnych na 9,08 proc. walorów Playa po cenie 30,5 zł. Oznacza to, że zainkasowali 704 mln zł.

To o 15 proc. mniej, niż płacono w ofercie publicznej, i wyraźnie mniej, niż płacono na giełdzie jeszcze w środę, więc w czwartek kurs zanurkował — i to do 28,7 zł za akcję, czyli o 14 proc. Główni akcjonariusze Playa to formalnie spółka Kenbourne, należąca do islandzkiego funduszu Novator, kontrolowanego przez Thora Björgólfssona, oraz Tollerton, przez łańcuszek spółek kontrolowany przez Greka Panosa Germanosa.

Po ofercie publicznej w 2017 r. inwestorski duet miał w rękach 50,64 proc. akcji Playa. Po kilku tygodniach, w związku z niewykorzystaniemtzw. puli dodatkowej, do głównych akcjonariuszy wróciło ponad 11 mln akcji, a ich wspólny udział wzrósł do prawie 55 proc. Teraz, mimo sprzedaży ponad 9-procentowego pakietu, główni akcjonariusze będą kontrolować wspólnie… 50,1 proc. akcji. Jak to możliwe? Znaczna część sprzedawanych przez islandzko-grecki duet pakietów to akcje, które już raz — w ofercie publicznej — sprzedano innym akcjonariuszom, a potem, gdy kurs na giełdzie mocno spadł, odkupiono. W przypadku islandzkim to według naszych wyliczeń 60 proc. sprzedawanego teraz pakietu, a w przypadku greckim — 34 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Na tych transakcjach szczególnie dobrze wyszedł islandzki inwestor. Zgodnie z raportami bieżącymi Kenbourne w kilku etapach, m.in. w grudniu ubiegłego roku oraz na przełomie marca i kwietnia tego roku, skupił z rynku prawie 4,7 mln akcji Playa i wydał na to ponad 90 mln zł. Oznacza to, że kupował po średniej cenie bliskiej 20 zł za walor, na inwestycji zarobił więc ponad 50 proc. Danych o wszystkich zakupach nie ma, bo akcjonariusze posiadający ponad 10 proc. głosów na walnym muszą informować tylko o transakcjach, które zmieniają ich udział w ogólnej liczbie głosów o ponad 2 proc. — lub gdy przekraczają określone progi, np. 25 lub 33 proc., do czego w tym wypadku nie doszło. Drugi główny akcjonariusz Playa robił zakupy mniejsze i przy mniej korzystnym kursie. W raportach bieżących ujawnił zakup 285 tys. akcji za 6,5 mln zł po średnim kursie około 24 zł. Łącznie od IPO skupił z rynku prawie 4 mln walorów. „Kenbourne oraz Tollerton wierzą w przyszłość Playa” — zaznaczono w komunikacie o sprzedaży akcji przez głównych akcjonariuszy telekomu. Przypomnijmy, że kurs Playa — i innych giełdowych telekomów — mocno wzrósł wiosną tego roku, gdy kolejni operatorzy zaczęli ogłaszać podwyżki cen abonamentów, co na rynku odebrano jako sygnał końca wojny cenowej. Akcje Playa, mimo czwartkowego spadku, są obecnie o 38 proc. droższe niż na początku roku, choć o 20 proc. tańsze niż w ofercie publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane