Płyną dotacje na bieżące wydatki

opublikowano: 22-06-2020, 22:00

W ciągu tylko kilku dni ok. 3 tys. przedsiębiorców wzięło udział w wyścigu po wsparcie na kapitał obrotowy. PARP przyznała już 168 mln zł

Jest już pierwsza lista firm, które ubiegały się o dofinansowanie na poprawę swojej płynności i zostały pozytywnie ocenione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Tylko w ciągu pięciu dni trwania naboru „Dotacje na kapitał obrotowy” przedsiębiorcy złożyli 2955 wniosków na łączną kwotę 554 mln zł. Przedstawiciele rządowej agencji ocenili już 858 projektów, z czego 847 pozytywnie. Do pierwszych beneficjentów płynie strumień pieniędzy w wysokości ok. 168 mln zł. W sumie w puli jest 2,5 mld zł.

DUŻY POPYT:
DUŻY POPYT:
Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że przedsiębiorcy z całej Polski są bardzo zainteresowani dotacjami na kapitał obrotowy.
WM

Na problemy z płynnością

Bezzwrotne dotacje są przeznaczone dla średnich firm, których sytuacja finansowa pod koniec 2019 r. była stabilna, ale teraz mają problemy z płynnością z powodu ograniczeń gospodarczych związanych z pandemią. Pomoc pochodzi z programów „Inteligentny Rozwój” (POIR) i „Polska Wschodnia” (POPW). Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 lipca tego roku. Dotacje na kapitał obrotowy to uzupełnienie finansowania z rządowej tarczy antykryzysowej.

— Są one przeznaczone dla przedsiębiorców, którym spadły obroty o co najmniej 30 proc. w wyniku pandemii — mówi Małgorzata Jarosińska- Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że agencja wypłaca firmom dofinansowanie na bieżąco.

— Chcemy, aby pieniądze dotarły do nich jak najszybciej. Systematycznie oceniamy wnioski i publikujemy nowe listy z wynikami konkursu. Łączna kwota dofinansowania z pierwszej listy wynosi ponad 6,5 proc. dostępnej puli. Widzimy ogromne zainteresowanie dotacjami wśród przedsiębiorców z całej Polski — mówi wiceprezes PARP.

To świadczy o tym — dodaje — że wsparcie jest im niezwykle potrzebne.

— Mamy wciąż do rozdysponowania ogromną kwotę pieniędzy. Jakie jest maksymalne dofinansowanie przewidziane w tym programie? Przedsiębiorca może uzyskać 430 tys. zł, jeżeli zatrudnia 249 pracowników i złoży wniosek o wsparcie na trzy miesiące — wyjaśnia Mikołaj Różycki.

Jednym z beneficjentów dotacji jest mazowiecka firma Kratki.pl, producent m.in. akcesoriów kominkowych. Przyznany przez PARP grant w wysokości 392 tys. zł pomoże przedsiębiorstwu w utrzymaniu płynności finansowej.

Sukces biznesowy

Otrzymane dofinansowanie można łączyć z pomocą oferowaną w tarczy finansowej, o ile łączna kwota pomocy nie przekroczy 800 tys. EUR. Z tej właśnie możliwości skorzystał właściciel firmy Kratki.pl. Ponadto prowadzi on dziewięć projektów z pomocą funduszy unijnych. Łączne wsparcie, jakie dostał na te przedsięwzięcia, wynosi 16,3 mln zł.

— Dzięki funduszom unijnym możemy pochwalić się dzisiaj sukcesem biznesowym. Otrzymane dotacje przeznaczaliśmy na rozwój przestrzeni produkcyjno-magazynowej, zakup nowoczesnych maszyn i na szkolenia dla pracowników. W ciągu kilku lat z niewielkiej rodzinnej firmy staliśmy się liderem runku kominkowego w Polsce i znaczącym producentem na skalę europejską — mówi Marek Bal, właścicielfirmy Kratki.pl.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dotacje na kapitał obrotowy są przeznaczone na pokrycie wydatków bieżących firmy, w tym m.in. opłat za gaz, prąd, paliwo, kosztów najmu powierzchni, zakupu towarów i ubezpieczenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący średnie firmy w makroregionie Polska Wschodnia powinni złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach działania 1.5 POPW. W puli jest 500 mln zł.

Natomiast dla średnich firm z pozostałych regionów są granty z działania 3.4 POIR. Jego budżet wynosi 2 mld zł, z czego 400 mln zł wesprze firmy z województwa mazowieckiego. O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy 31 grudnia 2019 r. prowadzili działalność gospodarczą i nie znajdowali się w trudnej sytuacji ekonomicznej, natomiast ich obroty spadły o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego w ubiegłym roku.

Wsparcie w regionach

Na podobną pomoc mogą liczyć również mikro- i małe firmy. Wsparcie dla nich pochodzi z regionalnych programów operacyjnych (RPO), którymi zarządzają marszałkowie województw. W puli jest ok. 500 mln zł. O przyznaniu dofinansowania decyduje m.in. kolejność zgłoszeń i spełnienie przez przedsiębiorcę kryteriów formalnych konkursu. Na razie wiadomo tylko, że w najbliższym czasie najmniejsi beneficjenci wsparcia będą mogli się o nie ubiegać m.in. w województwach opolskim i podlaskim.

Dotacje z działania 2.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego („Nowe produkty i usługi — Granty na kapitał obrotowy”) są przeznaczone dla osób samozatrudnionych, mikro i małych firm. Stawką w konkursie są granty w wysokości od ok. 23,5 tys. zł do ok. 164,7 tys. zł. Co istotne, dofinansowanie pokryje m.in. wynagrodzenia pracowników. Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwraca uwagę, że zasady przyznawania dotacji na kapitał obrotowy są proste i nie obciążają przedsiębiorców wymaganiami formalno-prawnymi. Natomiast wysokość wsparcia — jak dodaje — zależy m.in. od liczby pracowników.

— Jeżeli przedsiębiorca szybko załatwi wszystkie formalności, to po otrzymaniu pozytywnej oceny PARP pieniądze powinny być na jego koncie w ciągu dwóch tygodni — zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej.

Sprawdź program webinaru "Jak unikać problemów finansowych i skutecznie zarządzać swoimi finansami" 21 lipca, 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane