Płyną dotacje na bieżące wydatki

opublikowano: 22-06-2020, 22:00
Obserwuj w MójPB:

W ciągu tylko kilku dni ok. 3 tys. przedsiębiorców wzięło udział w wyścigu po wsparcie na kapitał obrotowy. PARP przyznała już 168 mln zł

Jest już pierwsza lista firm, które ubiegały się o dofinansowanie na poprawę swojej płynności i zostały pozytywnie ocenione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Tylko w ciągu pięciu dni trwania naboru „Dotacje na kapitał obrotowy” przedsiębiorcy złożyli 2955 wniosków na łączną kwotę 554 mln zł. Przedstawiciele rządowej agencji ocenili już 858 projektów, z czego 847 pozytywnie. Do pierwszych beneficjentów płynie strumień pieniędzy w wysokości ok. 168 mln zł. W sumie w puli jest 2,5 mld zł.

DUŻY POPYT:
DUŻY POPYT:
Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że przedsiębiorcy z całej Polski są bardzo zainteresowani dotacjami na kapitał obrotowy.
WM

Na problemy z płynnością

Bezzwrotne dotacje są przeznaczone dla średnich firm, których sytuacja finansowa pod koniec 2019 r. była stabilna, ale teraz mają problemy z płynnością z powodu ograniczeń gospodarczych związanych z pandemią. Pomoc pochodzi z programów „Inteligentny Rozwój” (POIR) i „Polska Wschodnia” (POPW). Wnioski o dofinansowanie można składać do 31 lipca tego roku. Dotacje na kapitał obrotowy to uzupełnienie finansowania z rządowej tarczy antykryzysowej.

— Są one przeznaczone dla przedsiębiorców, którym spadły obroty o co najmniej 30 proc. w wyniku pandemii — mówi Małgorzata Jarosińska- Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP, podkreśla, że agencja wypłaca firmom dofinansowanie na bieżąco.

— Chcemy, aby pieniądze dotarły do nich jak najszybciej. Systematycznie oceniamy wnioski i publikujemy nowe listy z wynikami konkursu. Łączna kwota dofinansowania z pierwszej listy wynosi ponad 6,5 proc. dostępnej puli. Widzimy ogromne zainteresowanie dotacjami wśród przedsiębiorców z całej Polski — mówi wiceprezes PARP.

To świadczy o tym — dodaje — że wsparcie jest im niezwykle potrzebne.

— Mamy wciąż do rozdysponowania ogromną kwotę pieniędzy. Jakie jest maksymalne dofinansowanie przewidziane w tym programie? Przedsiębiorca może uzyskać 430 tys. zł, jeżeli zatrudnia 249 pracowników i złoży wniosek o wsparcie na trzy miesiące — wyjaśnia Mikołaj Różycki.

Jednym z beneficjentów dotacji jest mazowiecka firma Kratki.pl, producent m.in. akcesoriów kominkowych. Przyznany przez PARP grant w wysokości 392 tys. zł pomoże przedsiębiorstwu w utrzymaniu płynności finansowej.

Sukces biznesowy

Otrzymane dofinansowanie można łączyć z pomocą oferowaną w tarczy finansowej, o ile łączna kwota pomocy nie przekroczy 800 tys. EUR. Z tej właśnie możliwości skorzystał właściciel firmy Kratki.pl. Ponadto prowadzi on dziewięć projektów z pomocą funduszy unijnych. Łączne wsparcie, jakie dostał na te przedsięwzięcia, wynosi 16,3 mln zł.

— Dzięki funduszom unijnym możemy pochwalić się dzisiaj sukcesem biznesowym. Otrzymane dotacje przeznaczaliśmy na rozwój przestrzeni produkcyjno-magazynowej, zakup nowoczesnych maszyn i na szkolenia dla pracowników. W ciągu kilku lat z niewielkiej rodzinnej firmy staliśmy się liderem runku kominkowego w Polsce i znaczącym producentem na skalę europejską — mówi Marek Bal, właścicielfirmy Kratki.pl.

Dotacje na kapitał obrotowy są przeznaczone na pokrycie wydatków bieżących firmy, w tym m.in. opłat za gaz, prąd, paliwo, kosztów najmu powierzchni, zakupu towarów i ubezpieczenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący średnie firmy w makroregionie Polska Wschodnia powinni złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach działania 1.5 POPW. W puli jest 500 mln zł.

Natomiast dla średnich firm z pozostałych regionów są granty z działania 3.4 POIR. Jego budżet wynosi 2 mld zł, z czego 400 mln zł wesprze firmy z województwa mazowieckiego. O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy 31 grudnia 2019 r. prowadzili działalność gospodarczą i nie znajdowali się w trudnej sytuacji ekonomicznej, natomiast ich obroty spadły o co najmniej 30 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego w ubiegłym roku.

Wsparcie w regionach

Na podobną pomoc mogą liczyć również mikro- i małe firmy. Wsparcie dla nich pochodzi z regionalnych programów operacyjnych (RPO), którymi zarządzają marszałkowie województw. W puli jest ok. 500 mln zł. O przyznaniu dofinansowania decyduje m.in. kolejność zgłoszeń i spełnienie przez przedsiębiorcę kryteriów formalnych konkursu. Na razie wiadomo tylko, że w najbliższym czasie najmniejsi beneficjenci wsparcia będą mogli się o nie ubiegać m.in. w województwach opolskim i podlaskim.

Dotacje z działania 2.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego („Nowe produkty i usługi — Granty na kapitał obrotowy”) są przeznaczone dla osób samozatrudnionych, mikro i małych firm. Stawką w konkursie są granty w wysokości od ok. 23,5 tys. zł do ok. 164,7 tys. zł. Co istotne, dofinansowanie pokryje m.in. wynagrodzenia pracowników. Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwraca uwagę, że zasady przyznawania dotacji na kapitał obrotowy są proste i nie obciążają przedsiębiorców wymaganiami formalno-prawnymi. Natomiast wysokość wsparcia — jak dodaje — zależy m.in. od liczby pracowników.

— Jeżeli przedsiębiorca szybko załatwi wszystkie formalności, to po otrzymaniu pozytywnej oceny PARP pieniądze powinny być na jego koncie w ciągu dwóch tygodni — zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej.

Sprawdź program webinaru "Jak unikać problemów finansowych i skutecznie zarządzać swoimi finansami" 21 lipca, 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane