PMI: niemiecka gospodarka dwóch prędkości

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-10-2020, 10:06

Zaprezentowane w piątek dane o aktywności wytwórczej i usługowej pokazały dwoistość niemieckiej gospodarki. Przemysł i usługi podążają bowiem w odwrotnych kierunkach, donosi Reuters.

Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł w październiku do 58,0 pkt, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2018 r. Tymczasem sektor usług odnotował skurczenie, obniżając wskaźnik PMI do 48,9 pkt.

Niemcy, flaga
Niemcy, flaga
fot. Bloomberg

Ogólny wskaźnik PMI publikowany przez Markit Economics obejmujący zarówno przemysł, jak i usługi, i odpowiadający za 2/3 największej europejskiej gospodarki odnotował spadek do 54,5 pkt z 54,7 pkt miesiąc wcześniej, pozostając jednak czwarty miesiąc z rzędu powyżej poziomu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się danego działu gospodarki.

„Firmy produkcyjne były w stanie kontynuować działalność z mniejszymi zakłóceniami wynikającymi z wszelkich nowych ograniczeń niż wiele ich odpowiedników w sektorze usług, a jednocześnie czerpały korzyści z odrodzenia się w światowym handlu towarami. W coraz większym stopniu wygląda to na ekonomię dwóch prędkości – powiedział Phil Smith, ekonomista Markit Economics.

Dodał, że utrzymanie wzrostowej tendencji w przemyśle będzie coraz trudniejsze w miarę zbliżania się produkcji do poziomów sprzed wybuchu pandemii.

Niemiecki rząd zakłada, że w tym roku PKB obniży się o 5,8 proc. zaś w roku 2021 zwiększy się o 4,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane