Po burzliwym półroczu banki odetchną z ulgą

Beata Tomaszkiewicz
12-08-2002, 00:00

Analitycy oczekują, że w tym półroczu instytucje finansowe nie będą już musiały tworzyć znacznych rezerw. Ich zdaniem jednak, ożywienie w sektorze nastąpi dopiero w 2003 r.

Drugi kwartał był bardzo zły dla Pekao SA i BRE Banku. Miła niespodzianka to wyniki osiągnięte przez BZ WBK.

W ubiegłym tygodniu rynek zaskoczyła znaczna, sięgająca 123 mln zł strata netto, którą w drugim kwartale zanotował Pekao SA. Bank stracił zaufanie części inwestorów, którzy zaczęli wyprzedawać jego akcje.

— Mimo to Pekao SA pozostaje w gronie liderów rynku. Wierzę, że w tym roku uda mu się wypracować zysk netto wysokości miliarda złotych — uważa Andrzej Powierża, analityk DI BRE Banku.

Ogromne problemy w pierwszej połowie roku miał też BRE Bank, co jednak nie wzbudziło negatywnych reakcji inwestorów.

— Zarząd obiecuje, że odrobi straty. Bank ma inwestować już mniej agresywnie. To niewątpliwie wpłynie pozytywnie na jego wizerunek — uważa Grzegorz Zawada, analityk Erste.

Inwestorów pozytywnie zaskoczył BZ WBK, który w I półroczu miał 140 mln zł zysku netto.

— BZ WBK obok Pekao SA będzie liderem rynku. BZ WBK chce zdobyć klientów tanimi kredytami mieszkaniowymi, a małym i średnim firmom zamiast kredytu oferuje leasing. To dobre pomysły, szczególnie w czasach kryzysu — uważa Andrzej Powierża.

Zdaniem specjalistów nie wszystkie banki poradziły już sobie z problemem wysokich kosztów.

— Wiele instytucji nadal generuje wysokie koszty. Radzą sobie z nimi Pekao SA, BZ WBK czy BRE Bank. Jednak struktura kosztów do dochodów w większości innych banków pozostawia wiele do życzenia — mówi proszący o anonimowość analityk.

W opinii obserwatorów rynku, w tym roku nie należy już oczekiwać znaczących wyników od banków. Specjaliści liczą, że ożywienie gospodarcze nastąpi dopiero w przyszłym roku. Wojciech Kostrzewa, prezes BRE Banku ma nadzieję, że pozytywnie na gospodarkę wpłynie tak zwany Pakiet Grzegorza Kołodki. Uważa, że zawarte w nim propozycje obniżenia podatków pozwolą firmom obniżyć koszty działalności, a to pozytywnie wpłynie na cały rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Po burzliwym półroczu banki odetchną z ulgą