Po całkiem dobrym roku grupie PKP i tak nie udało się wyjść na plus

Dorota Gąsowska
opublikowano: 15-03-2007, 00:00

Rok 2006 grupa PKP zamknęła stratą 100 mln zł. Najgorzej sprawowała się spółka PKP Przewozy Regionalne, która straciła 227 mln zł.

Rok 2006 grupa PKP zamknęła stratą 100 mln zł. Najgorzej sprawowała się spółka PKP Przewozy Regionalne, która straciła 227 mln zł.

W ubiegłym roku przychody grupy PKP wyniosły 11,4 mld zł i były większe o 400 mln zł niż rok wcześniej. Mimo to firma zanotowała stratę na poziomie 100 mln zł (najniższą w historii). Najlepiej z rynkiem poradziła sobie spółka Linia Hutnicza Szerokotorowa, która zarobiła 65 mln zł. PKP Cargo zdołały wypracować zysk na poziomie 53 mln zł, a PKP Intercity zarobiło 30 mln zł. Najsłabiej, co nie zaskakuje, wypadła spółka Przewozy Regionalne, która rok zamknęła stratą 227 mln zł, mimo to wynik jest lepszy od poprzedniego o 420 mln zł.

W ubiegłym roku grupa zmniejszyła koszty o blisko 300 mln zł i zredukowała zatrudnienie o tysiąc etatów. Ponadto zwiększyła wydatki inwestycyjne — w ciągu ostatniego roku zainwestowała 1,92 mld zł, z czego 36 proc. pochodziło z budżetu państwa, 27 proc. z Unii Europejskiej, a resztę stanowiły środki własne. Ponad połowę pieniędzy firma przeznaczyła na modernizację dróg kolejowych, a jedną piątą na modernizację i zakup nowego taboru.

Firma podliczyła także przewiezionych pasażerów i towary. Z usług PKP skorzystało 219 mln osób — to pierwszy wzrost od 17 lat. Wzrost przewozów odnotowały także spółki towarowe: PKP Cargo i PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, które w 2006 r. przetransportowały 156,5 mln ton ładunków — o 6,6 mln ton więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu