Podpisano porozumienie o przejęciu Lucchini przez Siewierstal

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-02-2005, 20:24

Podpisano ostateczne porozumienie o przejęciu 62-proc. pakietu akcji grupy Lucchini przez rosyjski koncern Siewierstal, nie ma na razie planów co do huty w Warszawie - poinformowały spółki w środowym komunikacie. Rosjanie przejmą włoską grupę przez objęcie akcji nowej emisji wartości 430 mln euro, a obecni akcjonariusze włoskiej grupy obejmą papiery wartości 20 mln euro.

Podpisano ostateczne porozumienie o przejęciu 62-proc. pakietu akcji grupy Lucchini przez rosyjski koncern Siewierstal, nie ma na razie planów co do huty w Warszawie - poinformowały spółki w środowym komunikacie. Rosjanie przejmą włoską grupę przez objęcie akcji nowej emisji wartości 430 mln euro, a obecni akcjonariusze włoskiej grupy obejmą papiery wartości 20 mln euro. Łączna wartość transakcji wyniesie więc 450 mln euro.

Po zamknięciu transakcji rodzina Lucchini będzie kontrolować 29 proc. firmy, a pozostali akcjonariusze 9 proc. W komunikacie napisano, że transakcja powinna zostać zamknięta w ciągu 60 dni.

Strony transakcji nie zdecydowały jaką rolę w grupie, po przejęciu przez Rosjan, będzie pełnić warszawska huta należąca do Lucchini.

Koncern Lucchini objął w 1992 roku w ramach spółki joint venture pakiet większościowy (68 proc.) dawnej Huty Warszawa. Polski Skarb Państwa jest właścicielem złotej akcji oraz 0,0017 proc. akcji spółki.

Pozostali akcjonariusze to grupa polskich banków - wierzycieli dawnej Huty Warszawa. Obecnie w wyniku podnoszenia kapitału koncern Lucchini posiada około 80 proc. akcji huty.

Huta Lucchini Warszawa specjalizuje się w produkcji stali jakościowych i stopowych. Jest największym producentem tych półfabrykatów w kraju. Zatrudnia ok. 1600 osób.

Huta Warszawa, którą przejęła włoska spółka, była największym polskim producentem (50 proc. produkcji) stali jakościowej oraz głównym producentem wyrobów hutniczych dla największych producentów przemysłu maszynowego (m.in.Ursusa, FSO, Bumaru, Zakładów Łożysk Tocznych). Jej budowa - jedna ze sztandarowych inwestycji socjalistycznych - rozpoczęła się w 1952 roku.

Po siedemnastu miesiącach obecności włoskiego koncernu w Hucie między Włochami a władzami miasta wybuchł konflikt w związku z własnością ziemi. Koncern Lucchini zagroził nawet, że wycofa się ze spółki, jeśli nie otrzyma aktu własności ziemi. Zdaniem przedstawicieli koncernu, uniemożliwiało to rozpoczęcie modernizacji zakładu. Wojewoda warszawski tłumaczył, że akt własności ziemi został sporządzony jeszcze przed podpisaniem umowy przejęcia Huty Warszawa, a jego brak związany był z przedłużającą się procedura sądową.

W lipcu 1994 r. w Lucchini HW wybuchł strajk, załoga przerwała pracę i rozpoczęła okupację budynku zarządu. Związkowcy żądali podwyżek i wywiązania się inwestora z zapowiadanej w 1992 r. modernizacji zakładu.

Przedstawiciele włoskiego koncernu zadeklarowali wówczas gotowość kontynuowania inwestycji oraz obiecali pracownikom podwyżki. Brak inwestycji tłumaczyli tym, że dopiero w czerwcu 1994 spółka uzyskała częściowy wpis do ksiąg wieczystych praw do gruntów, na których stoi huta. To - jak podkreślali - otworzyło im możliwość do zaciągania kredytów na modernizację zakładu. Po ponad miesięcznym strajku i referendum, przedstawiciele załogi i zarządu Lucchini HW doszli do porozumienia.

W 1995 r. rozpoczęła się modernizacja warszawskiej huty. W 2001 r. spółka uruchomiła wart 40 mln zł Wydział Zestawów Kołowych. Jego roczna produkcja wynosi 10 tys. zestawów kołowych do wagonów kolejowych i lokomotyw. Produkcja ta jest przeznaczona głównie na rynek krajowy oraz na rynki Europy Wschodniej i Środkowej. Dzięki uruchomieniu Wydziału Zestawów Kołowych w Hucie LW powstało dodatkowo 100 miejsc pracy. Na koniec 2001 r. inwestycje Włochów w warszawska hutę wyniosły 110 mln zł.

Rok 2001 huta zamknęła stratą netto w wysokości 119,09 mln zł. Obroty wyniosły 479 mln zł, zaś produkcja stali wyniosła 418 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane