Polacy ambitniejsi niż Azjaci

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

Tak bogate plany inwestycyjne na ten rok jak nasi przedsiębiorcy mają tylko menedżerowie z Nigerii, Brazylii i Filipin.

Nasi menedżerowie chcą w tym roku inwestować we wszystko, co tylko można — począwszy od maszyn i budynków poprzez informatykę i badania na pracownikach kończąc. Na to przynajmniej wskazują wyniki badania zleconego przez firmę Grant Thornton.

Najczęściej stawiają na inwestycje w linie produkcyjne i maszyny. Plany zwiększenia tych wydatków w tym roku ma aż 66 proc. badanych polskich firm. Choć są też takie, które chcą ograniczyć inwestycje, to jest ich garstka — zaledwie 8 proc. Sumaryczny wskaźnik netto, wynoszący 58 proc., czyni z naszego kraju lidera wśród wszystkich państw, które wzięto pod uwagę w badaniu. Na ankietowe pytania odpowiadało 10 tys. przedstawicieli zarządów dużych i średnich firm z 35 krajów (w losowej próbie znalazło się również 200 polskich przedsiębiorstw).

Na drugim miejscu pod względem inwestycji w linie produkcyjne i maszyny w tym roku znalazły się Filipiny (odsetek netto pozytywnych wskazań wyniós 57 proc.), na kolejnych Brazylia i Nigeria (po 51 proc.) oraz Indie (44 proc.). Na drugim biegunie są Rosja i Singapur (po 2 proc.), zaś stawkę w tej kategorii zamyka Korea Południowa (wskaźnik netto minus 6 proc. oznacza przewagę firm planujących ograniczenie inwestycji). Popularne wśród polskich menedżerów są też plany inwestycyjne dotyczące załóg. W zestawieniu tegorocznych celów aż 58 proc. badanych wymieniło wykwalifikowanych pracowników (wskaźnik netto wyniósł 48 proc.). To uplasowało Polskę na 8. miejscu. Nasz kraj znalazł się również na 8. pozycji pod względem popularności inwestycji dotyczących badań i rozwoju oraz nowych budynków i na 14. w dziedzinie planów w obszarze IT. Wyżej od nas w każdej z tych dziedzin znalazły się Nigeria, Brazylia, Indie i Filipiny, które zawsze zajmowały miejsca w czołowej piątce. Wysoko uplasowali się również przedsiębiorcy z Irlandii.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Plany inwestycyjne polskich firm na 2019 r. zapowiadają się bardzo interesująco. Przedsiębiorcy deklarują zwiększenie nakładów we wszystkich badanych obszarach — komentuje Przemysław Polaczek, partner zarządzający w Grant Thornton.

W 2018 r. inwestycje w Polsce stały się motorem napędowym rozwoju gospodarki. W latach 2017-18 nakłady na środki trwałe w gospodarce wzrosły realnie o około 11 proc.

— Jeżeli deklaracje polskich przedsiębiorców dotyczące zwiększenia inwestycji będą miały odzwierciedlenie w rzeczywistości, to 2019 r. również przedstawia się optymistycznie. Wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach firm to najzdrowszy z możliwych modeli rozwoju w odróżnieniu od modelu opartego na konsumpcji, zapasach czy krótkotrwałym boomie inwestycji publicznych — dodaje Przemysław Polaczek.

Grant Thornton to międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, która działa w Polsce od 25 lat. Jest obecna w 140 krajach, gdzie zatrudnia ponad 50 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy