Polacy mniej innowacyjni

Szkoda, że nie istnieje jakaś magiczna dźwignia uwalniająca pokłady innowacyjności w gospodarce. Polska bardzo takiej potrzebuje

Do rankingów każdy podchodzi ponoć po swojemu. Jedni mówią, że to cenne źródło informacji i lustro pokazujące odbicie rzeczywistości. Inni uważają, że to tylko okazja do nic niewnoszących wyścigów o to, kto będzie wyżej. Niezależnie od tego, co myślisz, są rankingi, obok których nie da się przejść obojętnie. Dla Polski to niestety niedobra informacja. Agencja Bloomberg opublikowała coroczny indeks innowacyjności, który rzuca światło na zdolność poszczególnych gospodarek do innowacji i analizuje je w kontekście dziesiątek kryteriów, składających się na siedem wskaźników, w tym wydatki na badania i rozwój, zdolności produkcyjne i koncentrację spółek zaawansowanych technologicznie.

Bloomberg Innovation Index pojawił się po raz ósmy, ale po sześciu latach nastąpiła zmiana lidera. Korea Południowa ustąpiła w tym roku Niemcom. Azjatycki mistrz innowacyjności nie ma jednak powodów do paniki, ponieważ różnica jest minimalna. Bolączką Korei jest produktywność — spadła w tym wskaźniku z 18. na 29 pozycję. Niemcy to oczywiście hegemon produkcyjny.

— Sektor produkcyjny jest nadal bardzo konkurencyjny i stanowi źródło innowacji — potwierdza Carsten Brzeski, główny ekonomista ING w Niemczech.

W analizie Bloomberga przytacza jednak również kilka powodów, dla których Niemcy nie powinny popadać w samozadowolenie. Innowacje w usługach są znacznie mniej imponujące, a około jednej trzeciej wydatków na badania i rozwój dotyczy przemysłu motoryzacyjnego, co oznacza, że zakłócenia i dłuższa słabość tego sektora mogą wpłynąć na siłę innowacyjną Niemiec. Ekonomista ING wskazuje też na brak innowacji w zakresie szkolnictwa wyższego. Niemcom może więc nie wystarczyć status produkcyjnego giganta. Korea Południowa nie spodziewa się „pokruszenia innowacyjności”.

Chang Suk-Gwon, profesor z Uniwersytetu Hanyang w Seulu, podkreśla, że jego kraj nie ma żadnych innych zasobów naturalnych poza mózgami ludzi. Wydatki na badania i rozwój mają więc decydujące znaczenie dla „życia lub śmierci” południowokoreańskich firm. Najwięksi obrali więc kurs na rozwój technologii. Kto wie, może z dalekiej Korei płynie ważna lekcja dla Polski. Zdolnych umysłów, świetnych pomysłów, innowacyjnych firm nam przecież nie brakuje, a jednak jesteśmy poza ścisłą czołówką. Co więcej — spadamy zamiast piąć się w górę. Spadła również Finlandia, jeden z synonimów skandynawskiej kreatywności, ale nadal jest wysoko, bo na siódmym miejscu. Polska poleciała w dół o trzy pozycje, więc niby jesteśmy na spadkowym poziomie Finów, ale to marne pocieszenie.

W naszym przypadku oznacza to spadek aż na 25. pozycję. Wyprzedzili nas Czesi, Islandczycy i rewelacyjni Słoweńcy, którzy awansowali z 31. miejsca na 21. Najlepiej wypadamy w kategorii w produkcji (17.), ale fatalnie pod względem produktywności (39.) i zagęszczenia badaczy oraz naukowców (38.). Wyprzedzamy Rosję, Malezję, Węgry, Nową Zelandię i Grecję, ale musimy jako społeczeństwo poszukać wajchy innowacyjności, ponieważ wszystko wskazuje na to, że trzy z tych gospodarek znalazły ją w zeszłym roku i świecą w zestawieniu na zielono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane