Polak - Niemiec dwa bratanki

Maciej Kietliński, Ekspert Rynku Akcji, XTB
opublikowano: 03-01-2023, 18:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W dniu dzisiejszym na GPW prym wiódł sektor bankowy, w którym liderami wzrostów był mBank z wynikiem 8,34%, Pekao SA, który wzrósł o 5,06% oraz Santander z PKO BP z wynikiem po 4,92%. Powodem euforii na akcjach polskich banków były pozytywne dane z Niemiec dotyczące inflacji w grudniu, która okazała się być poniżej oczekiwań rynkowych.

Rano poznaliśmy informacje z Nadrenii, w której inflacja spadła z 10,4% do 8,7% w grudniu, na co w największym stopniu wpłynął spadek cen energii, który wyniósł 14,3% oraz paliw, które staniały 8,6%. Już ta informacja wystarczyła do tego, by zarówno DAX, jak i WIG20 odnotowały wzrosty. Dane dot. inflacji CPI w Niemczech o 14:00 jedynie potwierdziły to, czego uczestnicy rynku spodziewali się po porannych pozytywnych danych z Nadrenii - inflacja okazała się być poniżej oczekiwań i wyniosła 8,6% wobec oczekiwanych 9,1%. Pozytywne zaskoczenie dotyczące dezinflacji występującej u największego partnera handlowego Polski wpłynęło pozytywnie na notowania akcji na GPW, zwłaszcza w kontekście jutrzejszego posiedzenia RPP.

W dniu dzisiejszym pojawiło się kilka istotnych informacji ze spółek. VRG opublikowała przychody za grudzień, które wyniosły 180,7 mln zł, co stanowiło wzrost o 4,2% r/r. Co istotne, przychody wygenerowane w okresie styczeń - grudzień przez segment odzieżowy wzrosły r/r o 14,9%, natomiast przez segment jubilerski (czyli przez markę W.KRUK) wzrosły r/r o 25,8%. Spółka odnotowała również dobry wynik na poziomie skonsolidowanej marży ze sprzedaży, która narastająco wyniosła 54%, co stanowiło wynik wyższy o 0,8 pp r/r.

Dla równowagi, negatywna informacja napłynęła ze spółki BO Energy, która została ukarana przez UOKiK na kwotę mln zł za działania zmierzające do utrudniania konsumentom bezkosztowego odstąpienia od umowy oraz wprowadzania ich w błąd w zakresie współpracy z Ministerstwem Klimatu.

Rynki kapitałowe zdecydowanie bardziej przyglądają się danym dot. Inflacji i działań banków centralnych niż ewentualnym oznakom zbliżającej się recesji. Toteż jutrzejszy dzień na GPW będzie upływał pod znakiem ostatnio najważniejszego wydarzenia każdego miesiąca dla polskiego rynku kapitałowego - posiedzenia RPP. Chociaż po pozytywnych danych z Niemiec szansa na negatywne zaskoczenie jest bliska zera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane