Polak odkrył w Tanzanii setki malowideł naskalnych

  • DI
opublikowano: 27-06-2018, 22:00

W rezerwacie Swaga Swaga w centralnej Tanzanii żyją m.in. lwy, słonie i żyrafy. Położony jest z dala od miast, nie jest zamieszkany, nie dociera tam zbyt wielu turystów.

W rezerwacie Swaga Swaga w centralnej Tanzanii żyją m.in. lwy, słonie i żyrafy. Położony jest z dala od miast, nie jest zamieszkany, nie dociera tam zbyt wielu turystów. Właśnie tam — wśród skalnych schronisk i nawisów — archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego natrafił na „zagłębie” malowideł naskalnych. — W tym roku odkryłem ponad 50 miejsc, w których znajdują się setki malowideł w różnym wieku — powiedział PAP Maciej Grzelczyk.

Jest to o tyle zaskakujące, że odkrycia dokonał w rezerwacie położonym zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od innego miejsca bogatego w malowidła naskalne, które w 2006 r. trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Odkryte malowidła przypominają te z listy UNESCO. Wykonano je czerwonym lub białym barwnikiem. Czerwone uważane są przez archeologów za starsze, wykonane przez ludność zbieracko-łowiecką być może nawet kilkanaście tysięcy lat temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy