Polityka rolna rządu nie uwzględnia skutków suszy

Maciej Zbiejcik
10-07-2000, 00:00

Polityka rolna rządu nie uwzględnia skutków suszy

POSKROMIĆ CENY: Już jutro będzie można przekonać się, w jakim stopniu interwencja ARR jest w stanie zahamować wzrost cen żywca wieprzowego. W sumie agencja zamierza skierować na rynek 20 tys. ton półtusz.

Wyraźnie pogłębia się dekoniunktura w branży rolno- -spożywczej. Jeszcze niedawno głośno było na rynku z powodu niedoboru zbóż i tragicznie zapowiadających się tegorocznych zbiorów. Teraz ważniejszym problemem wydaje się brak żywca wieprzowego, surowca do produkcji wyrobów mięsnych. Spadek podaży pociągnął za sobą szybki wzrost cen mięsa. Apele przetwórców o natychmiastowe uruchomienie interwencyjnej sprzedaży półtusz przez Agencję Rynku Rolnego zostały wreszcie wysłuchane. W przeciwnym razie konsumentom groziła zdecydowana podwyżka cen artykułów mięsnych.

O TYM, jak szybko reaguje rynek na zjawiska związane z niedoborem surowca, przekonaliśmy się podczas ostatnich wzrostów cen zbóż. Przysporzyły one sporych kłopotów młynom oraz piekarniom. W efekcie podrożały wyroby młynarskie oraz pieczywo — tylko w czerwcu ceny poszły w górę o kilkanaście procent. Tymczasem ARR dosyć niemrawo podchodziła do problemu związanego z brakiem żywca.

JEDNAK zarzuty przedstawicieli branży padają nie tylko pod adresem ARR. Według Polskiego Związku Producentów Eksporterów i Importerów Mięsa błędy wynikają również z dotychczasowej polityki rolnej prowadzonej przez rząd, który nie bierze pod uwagę skutków, jakie wywołała susza. Z przeprowadzonych przez związek ocen wynika, że krajowe zbiory zbóż będą mniejsze niż w ubiegłym roku co najmniej o 20 proc., czyli o ponad 5 mln ton ziarna. W związku z tym bilans potrzeb paszowych wykazuje lukę w zaopatrzeniu na ziarno rzędu 3 mln ton. Zatem dla utrzymania obecnego stanu pogłowia, zapewnienia produkcji i podaży mięsa na rynku, zahamowania inflacji i zapewnienia rolnikom źródeł dochodu konieczny jest bezcłowy import zbóż wysokości właśnie 3 mln ton, poza okresem żniw.

TYMCZASEM rząd dopiero po wielotygodniowych wyczekiwaniach, w odpowiedzi na suszę, zdecydował o uruchomieniu kredytów na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej wysokości około 1,8 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Polityka rolna rządu nie uwzględnia skutków suszy