Polska medycyna szuka światowych partnerów

opublikowano: 20-03-2023, 16:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Sprzedaż urządzenia diagnostycznego przez Scope Fluidics za 100 mln USD pobudziła apetyt firm z branży. Z usług jego doradcy skorzystała kolejna giełdowa spółka – Medinice.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • które polskie medtechy i biotechy współpracują z Clairfield Partners
  • które projekty Medinice są na najbardziej zaawansowanym etapie rozwoju

Scope Fluidics wydał na rozwój systemu PCR|ONE, przeznaczonego do szybkiego wykrywania zakażeń bakteryjnych i wirusowych, ok. 10 mln EUR, a w sierpniu 2022 r. zainkasował 100 mln USD. Bio-Rad Laboratories, amerykański potentat branżowy, może dopłacić jeszcze 70 mln USD w zależności od wyników.

W transakcji polskiej spółce doradzał Clairfield Partners z Nowego Jorku, a sukces zachęcił do wzmożenia aktywności inne rodzime firmy z branży ochrony zdrowia. Najnowszym polskim „podopiecznym” Clairfield Partners jest wyceniany na GPW na ok. 100 mln zł Medinice – medtech z obszaru kardiologii i kardiochirurgii.

Medinice: nie tylko PacePress, MiniMax i CoolCryo

Spółki zawarły 20 marca umowę, zgodnie z którą amerykański gracz wesprze Medinice m.in. w tworzeniu partnerstw strategicznych, sprzedaży licencji oraz sprzedaży własności intelektualnej i związanej z nią technologii. Komercjalizacja pierwszego projektu ma nastąpić w tym roku.

„Nasz najbardziej zaawansowany projekt, PacePress, jest w fazie badań klinicznych i może być pierwszym kandydatem do komercjalizacji. Blisko za nim w rozwoju są także MiniMax oraz CoolCryo. Clairfield będzie nas wspierał w wyborze globalnego partnera strategicznego, co pozostaje naszym priorytetem na ten rok” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Sanjeev Choudhary, prezes i główny akcjonariusz (24 proc.) Medinice.

PacePress to opaska uciskowa wspomagająca i przyspieszająca leczenie po wszczepieniu np. rozrusznika serca, zapewniająca swobodę ruchu. Natomiast CoolCryo i MiniMax to urządzenia do zastosowania w małoinwazyjnych zabiegach ablacji i krioablacji, czyli leczenia arytmii serca dzięki bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze. Medinice ma w portfelu jeszcze m.in. EP Bioptom (elektroda pozwalająca wykonywać jednocześnie biopsję i diagnostykę serca) oraz AtriClamp (technologia zamknięcia uszka lewego przedsionka serca).

Na razie straty:
Na razie straty:
Medinice, którego prezesem jest Sanjeev Choudhary, miał po trzech kwartałach 2022 r. prawie 200 tys. zł przychodów i ponad 3 mln zł straty operacyjnej, podobnie jak przed rokiem. Zastrzyk kapitału ma zapewnić komercjalizacja któregoś z projektów ze strategicznym partnerem.
MAREK WISNIEWSKI

Genomtec, Urteste, Pure Biologics i SDS Optic w portfelu Clairfield Partners

Od czasu transakcji Scope Fluidics umowę z Clairfield Partners ogłosiły jeszcze cztery inne spółki z polskiej giełdy. W listopadzie zrobił to Genomtec, który szuka kupca na swój flagowy projekt Genomtec ID. To urządzenie do szybkiego wykrywania kluczowych zakażeń (infekcji dróg oddechowych, chorób przenoszonych drogą płciową, zakażeń ogólnoustrojowych) w punktach podstawowej opieki zdrowotnej. Natomiast w grudniu o podobnej współpracy poinformowało Pure Biologics. Chce przyspieszyć komercjalizację projektu zakładającego rozwój urządzenia dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

W styczniu portfel partnerów Clairfield Partners poszerzył się o dwie polskie spółki. Jedną z nich jest SDS Optic, którego flagowy produkt to mikrosonda inProbe. Ma ona ułatwić diagnostykę nowotworową i stanowić alternatywę dla bardziej inwazyjnej biopsji. Natomiast druga to Urteste, które przy okazji przenosin z NewConnect na główny rynek GPW chce zebrać ponad 50 mln zł. Pracuje nad testami diagnostycznymi, które mają umożliwić wczesne wykrywanie w moczu markerów kilkunastu nowotworów w ramach badań przesiewowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane