Giełdowy miliarder może pomóc Pure Biologics

opublikowano: 17-03-2023, 15:26
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka biotechnologiczna z GPW pilnie potrzebuje kapitału. Finansowanie może zapewnić jej Michał Kojecki, znaczący akcjonariusz PlayWaya.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile pieniędzy Pure Biologics może pozyskać od inwestora i jakie są potrzeby spółki,
  • na jakich warunkach ma zostać udzielone finansowanie,
  • kiedy można spodziewać się podpisania umowy

„Przy konserwatywnych założeniach zarządu obecny stan gotówki wskazuje na konieczność pozyskania środków finansowych w horyzoncie około pięciu miesięcy" - poinformowało miesiąc temu biotechnologiczne Pure Biologics.

Spółka pod koniec ubiegłego roku pozyskała z emisji akcji znacznie mniej pieniędzy, niż planowała, a finansowanie badań nad nowymi lekami, na które pozyskano już dotacje, będzie do końca przyszłego roku wymagało wkładu własnego w wysokości 70-110 mln zł.

Majątkowa dywersyfikacja:
Majątkowa dywersyfikacja:
Negocjacje z Pure Biologics prowadzi ACRX Investments, cypryjski wehikuł, którego - wedlug dostępnych danych - jedynym beneficjentem jest fundacja kontrolowana przez Michała Kojeckiego. Jego głównym aktywem jest 40-procentowy pakiet akcji PlayWaya, ale posiada też prawa medialne do transmisji sportowych oraz udziały w spółkach z kilku branż, m.in. w firmach marketingowych i z segmentu technologii medycznych.
Radek Pietruszka

Część pieniędzy może zapewnić wehikuł inwestycyjny Michała Kojeckiego, znaczącego akcjonariusza PlayWaya, którego pakiet w producencie gier jest obecnie wyceniany na 1,15 mld zł. Pure Biologics w piątek poinformowało o podpisaniu z inwestorem umowy term sheet, regulującej zasady potencjalnej współpracy. Strony chcą podpisać ostateczną umowę do 30 kwietnia.

„Zgodnie z Term Sheet, ACRX [wehikuł inwestycyjny Michała Kojeckiego - red.] udzieli spółce pożyczki konwertowalnej na akcje nowej emisji. Pożyczka będzie udzielona na okres 2 lat i wynosić będzie nie mniej niż 12 mln zł, a odsetki od pożyczki wynosić będą 10 proc. w skali roku oraz zostaną objęte konwersją na akcje konwertowalne" - czytamy w komunikacie Pure Biologics.

Giełdowe notowania Pure Biologics, które w ciągu ostatniego roku obsunęły się o ponad 70 proc., w piątek na wieść o negocjacjach z inwestorem zareagowały lekkim odbiciem.

Badawcza dieta:
Badawcza dieta:
Gdy Pure Biologics, kierowane przez Filipa Jelenia, pod koniec 2020 r. przenosiło się z NewConnect na główny parkiet GPW, inwestorzy płacili 90 zł za jedną akcję spółki. Pod koniec ubiegłego roku w ofercie publicznej dawali tylko 20 zł, a Pure zebrało zaledwie 20 mln zł dodatkowego kapitału, musiało więc ściąć badawcze plany. Spółka potrzebuje pilnie nowego finansowania, z którego część może do końca kwietnia zapewnić akcjonariusz PlayWaya.

Spółka uzgodniła z inwestorem, że w przypadku przeprowadzenia przez nią w ciągu najbliższego roku oferty publicznej, będzie mógł on objąć nowe akcje (stanowiące maksymalnie jedną trzecią całej emisji) po cenie niższej o 10 proc. niż pozostali inwestorzy. Jeśli oferta nie zostanie przeprowadzona w ciągu roku, inwestor będzie mógł wymienić na nowe akcje 154 tys. przyznanych mu warrantów subskrypcyjnych po cenie nominalnej (to 0,1 zł za sztukę).

„W ramach prowadzonych rozmów ze spółką inwestor nie wyklucza dalszego zaangażowania w rozwój spółki, aby z pozycji inwestora strategicznego zaspokoić potrzeby finansowe i kapitałowe w 2023 r." - głosi komunikat Pure.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane