Polska misja gospodarcza rozmawia w Indiach o górnictwie

PAP
12-12-2014, 11:41

Udział polskiego sektora górniczego w modernizacji indyjskich kopalń oraz hinduskie inwestycje kapitałowe w niektóre polskie kopalnie – o tych tematach członkowie polskiej misji gospodarczej rozmawiali w piątek z przedstawicielami indyjskiego rządu i biznesu.

Zobacz więcej

Jerzy Pietrewicz Marek Wiśniewski

W piątek w New Delhi rozpoczęła się polska misja gospodarcza, której przewodniczy wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Spotkał się on m.in. z indyjskim ministrem ds. stali Narendrą Singh Tomarem i przedstawicielami indyjskiego biznesu.

Jak powiedział Pietrewicz, obecnie Indie produkują ok. 90 mln ton stali, a w perspektywie 10 lat chce zwiększyć produkcję do 300 mln ton. „To ogromna liczba, wręcz szokująca. Aby tę stal wyprodukować potrzeba do tego węgla koksującego, ale też energii, której produkcja również wymaga węgla. Indie stawiają głównie na energetykę węglową, potrzebują tego surowiec i chcą go kupować. Chcą też modernizować swoje kopalnie. (…) Mowa jest o 92 kopalniach” – powiedział dziennikarzom po spotkaniu.

Jego zdaniem, to szansa dla polskich firm, które mogłyby wziąć udział w procesie modernizacji. „Mamy potencjał, mamy przecież Główny Instytut Górnictwa. Modernizacja to kwestia pewnej wiedzy i wymogów związanych z bezpieczeństwem, nowymi sposobami eksploatacji. Tego oni potrzebują, a my jesteśmy do tego dobrze przygotowani” – powiedział.

Jak dodał, Indie zainteresowane są również kupowaniem kopalń za granicą. „Hindusi przyjrzą się także polskiemu rynkowi. Jeszcze niedawno nie rozmawialiśmy na temat kupna kopalń. Przykładowo, kopalnia Kazimierz-Juliusz będzie zamykana. Być może, byłby to obszar potencjalnego zainteresowania kapitału hinduskiego, który chciałby zainwestować w rozwój tej kopalni. Jeśli byliby zainteresowani, to pozwoliłoby to kopalni przetrwać i stworzyć nowe miejsca pracy” – powiedział. Dodał, że z Indiami można rozmawiać także o ewentualnym przedłużeniu działania polskich kopalń, dzięki kapitałowi hinduskiemu, na potrzeby węgla kierowanego na rynek hinduski.

W misji gospodarczej biorą udział przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jak powiedziała PAP jej wiceprezes Monika Piątkowska, w ciągu najbliższych lat Indie chcą wyprodukować ogromne ilości stali, potrzebują na to mnóstwa energii, a tę energię w postaci polskiego węgla Polska może im dostarczyć.

„Druga kwestia, równie ważna, a być może w perspektywie długofalowej istotniejsza, to możliwość pozyskania hinduskich inwestorów, którzy modernizując swoje kopalnie być może nawiążą współpracę w zakresie restrukturyzacji i produkcji węgla na swoje własne potrzeby” – zaznaczyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Polska misja gospodarcza rozmawia w Indiach o górnictwie