Polska zmniejszy policyjny kontyngent w Kosowie

DI, PAP
03-05-2014, 09:52

Polska zmniejszy policyjny kontyngent w Kosowie działający od 2008 roku w ramach unijnej misji EULEX. Obecnie większość ze 115 funkcjonariuszy i pracowników policji służy w rejonie miasta Mitrovica, po zmianach będzie to 90 osób - dowiedziała się PAP w MSW.

Koszty rocznego delegowania ponad stuosobowego kontyngentu wynoszą około 3 mln zł. Zmniejszenie go o 25 osób spowoduje obniżenie kosztów o ok. 750 tys. zł.

"Proponowana przez MSW zmiana wynika z bieżącej analizy sytuacji oraz stopnia niezbędnego zaangażowania polskiego kontyngentu policyjnego w Kosowie, co wskazuje na zasadność ograniczenia liczby funkcjonariuszy pełniących służbę w tej misji" - poinformował PAP wydział prasowy MSW.

Ostateczna decyzję w tej sprawie podejmie rząd, prawdopodobnie jeszcze w maju. Projekt uchwały znajduje się w uzgodnieniach międzyresortowych.

Głównym zadaniem misji EULEX jest pomoc władzom Kosowa w budowie struktur państwa prawa - policji, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych i granicznych. Do zadań 23. zmiany polskiego kontyngentu policyjnego należą m.in. konwoje, zabezpieczanie więzień i aresztów, ochrona procesów sądowych szczególnie niebezpiecznych przestępców oraz wsparcie lokalnych jednostek prowadzących kontrolę graniczną w przypadku zagrożenia ich bezpieczeństwa, głównie na granicy Kosowa z Serbią i Czarnogórą.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem w 1999 r., po bombardowaniach jej terytorium przez NATO-wskie samoloty, które położyły kres konfliktowi zbrojnemu między albańskimi separatystami z Kosowa a serbskimi siłami zbrojnymi.

Kosowo, gdzie zdecydowaną większość stanowią Albańczycy, ogłosiło niepodległość w 2008 roku. Serbia odmawia uznania niepodległości swej dawnej prowincji. Północna część Kosowa jest zamieszkana w większości przez Serbów i wciąż istnieje groźba, że utrzymujące się tam napięcia przerodzą się w przemoc.

Unia Europejska uzależnia podjęcie rozmów akcesyjnych z Serbią od znormalizowania przez Belgrad stosunków z Kosowem. W kwietniu 2013 roku strony podpisały porozumienie o normalizacji relacji, wynegocjowane pod auspicjami UE. Dotychczas niepodległość Kosowa uznało 100 państw członkowskich ONZ, w tym zdecydowana większość państw członkowskich NATO i UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Polska zmniejszy policyjny kontyngent w Kosowie